VIDEO Rapid, prima victorie dupa trei infrangeri! Vaslui 0-1 Rapid! Herea a inscris dintr-un penalty contestat! Vezi rezumatul

Data publicarii: Miercuri 28 Martie 2012, 21:57
Data actualizarii: Joi 29 Martie 2012, 12:06

Joi: 20:00 Semif. Cupa: Dinamo – Gaz Metan, Sport.ro; 22.00 Schalke – Bilbao, Sport.ro; 22.00 Atletico – Hannover, voyo.ro

Rapid a castigat prima mansa din semifinala Cupei Romaniei dupa un gol marcat de Herea in minutul 72 dintr-un penalty obtinut de Grigorie. Vaslui a dominat tot jocul si a avut cateva ocazii de gol, insa giulestenii s-au aparat eroic si au reusit sa se impuna din nou. Returul va avea loc peste doua saptamani pe Giulesti.

VEZI AICI MECIUL INTEGRAL

Echipele de start:
Vaslui: Borjan - Milanov, Papp, Farkas, Paito - Anderson Oliveira, N'Doye - Stanciu, Wesley, Adailton - Yero Bello
Rezerve: Straton, Ad. Gheorghiu, Temwanjera, H. Luz, R. Costin, Gladstone, Buhaescu

Rapid: D. Coman - R. Duarte, M. Antonio, Oros, Bozovic - Grigorie, Grigore, Alexa, Deac - Surdu, Herea
Rezerve: Vatca, Ezequias, Pancu, Roman, Burca, Pavlovic, Teixeira

LIVE:
Min 1: Incepe meciul. Vaslui ataca.
Min 1: Pericol la poarta Rapidului inca din primul minut. Dani Coman iese si retine in fata lui Gheorghiu. Inainte de meci, Dani Coman a salutat galeria rapidista prezenta la meci!
Min 2: Adailton centreaza in careu din lovitura libera, Pepp e liber in 6 metri, dar nu reuseste sa loveasca mingea spre poarta!
Min 4: Deac centreaza in careu din lovitura libera, Borjan boxeaza in afara careului, mingea este retrimisa de Bozovic pana la Marcos Antonio, insa lovitura acestuia de cap e slaba iar portarul vasluian retine fara probleme.
Min 5: Adailton trimite puternic in fata portii, Yerro Bello nu ajunge la minge!
Min 24: Alexa il faulteaza pe Wesley la centrul terenului si vede cartonasul galben.
Min 30: Adailton faulteaza in atac si vede galben.
Min 35: Yerro Bello scapa in fata lui Dani Coman, suteaza pe langa portarul giulestean, dar mingea trece putin pe langa poarta! Cea mai mare ocazie de pana acum!
Min 41: Wesley il faulteaza pe Deac si vede cartonas galben.
Min 44: Grigorie scapa singur cu Borjan in careu, dar suteaza in portarul vasluian!
Min 45: Rui Duarte trimite in fata portii iar Surdu trimite mult peste poarta din prima!

PAUZA.

Min 47: N'Doye intra dur la Grigore si vede galben.
Min 56: Adailton suteaza din lovitura libera de la 30 de metri, putin pe langa poarta!
Min 58: Dan Alexa suteaza de la marginea careului la cativa metri de poarta lui Borjan.
Min 64: Gheorghiu suteaza de la 18 metri lateral stanga, mingea este blocata de Marcos Antonio.
Min 66: Grigorie incearca un lob de la distanta, mingea cade pe plasa portii.
Min 67: Deac preia in careu si suteaza pe jos spre coltul lung, mingea nu prinde cadrul portii.
Min 71: Penalty pentru Rapid! Grigorie scapa singur cu Borjan si este faultat de portarul moldovenilor!
Min 72: GOL RAPID!!! Herea inscrie de la 11 metri!

Min 77: Intra Temwanjera la Vaslui, iese Yerro Bello.
Min 84: Gheorghiu reia cu capul din careu, direct in bratele lui Coman. Vaslui nu isi revine dupa deschiderea de scor!
Min 90: Wesley cade la 20 de metri de poarta si se da lovitura libera. Razvan proteseaza pe margine!
Prelungiri: Ocazie uriasa Vaslui! Gheorghiu suteaza in Marcos Antonio din 7 metri!
FINAL! Rapid castiga in deplasare si e favorita la calificarea in finala!