Incidente la meciul Viitorului U19 la Cluj. Jucatorii s-au baricadat la vestiar si au sunat la 112. Ce s-a intamplat

Cupa Romaniei
Data publicarii: Luni 16 Mai 2016, 10:00
Data actualizarii: Luni 16 Mai 2016, 10:04

Incident incredibil la meciul dintre Viitorul si Cluj.

Duminica au avut loc partidele contand pentru sferturile de finala ale Cupei Romaniei U19. Dupa 2-1 in optimi pe terenul lui CSU Craiova U19, FC Viitorul U19, formatie pregatita de Vasile Manaila, a evoluat pe terenul lui U. Cluj U19 intr-o partida ce avea drept miza prezenta in semifinalele competitiei.

"Meciul a inceput, practic, inca de sambata, zi in care site-ul www.numaiu.ro a premeditat un scandal dupa ce a titrat instigator: „Veniti in baza Dan Anca pentru a pune presiune pe adversari. Lasati nuntile, botezurile, majoratele sau micii la Faget pentru ca avem treaba cu Hagi!”. Pe teren Viitorul si-a demonstrat inca o data superioritatea in fata clujenilor si s-a impus cu 3-2, bifand al doilea succes in fata lui U. Cluj dupa cel din semifinalele Ligii Elitelor U19. Dar pentru ca gazdele au dorit sa invinga si ele, singura modalitate de a se impune le-a ramas.... boxul. Profitand de faptul ca organizatorii nu au gasit de cuviinta sa cheme firma de paza la un meci de o asemenea importanta, suporterii clujeni, care au scandat pe intreaga durata a partidei trivialitati la adresa constantenilor, s-au napustit spre teren pentru a-i lovi pe constanteni. Pe drumul spre vestiare jucatorii Viitorului au primit o ploaie de scuipaturi si au fost loviti de suporterii Universitatii Cluj, care nu s-au induplecat sa inceteze la rugamintile antrenorului si team-managerului echipei gazda. Fiind practic sechestrati la vestiare, oficialii Viitorului au sunat la 112 pentru a putea scapa de furia suporterilor lui U. Cluj. Dupa ce a sosit la stadion, Politia a chemat Jandarmeria si doar asa delegatia constanteana a putut parasi arena pe care s-a disputat partida.", scrie pe site-ul oficial al Academiei lui Hagi.

Pe teren FC Viitorul s-a impus cu 3-2. Gazdele de la U. Cluj au condus la pauza cu 1-0 gratie reusitei lui Norbert Janos din min.11, insa dupa pauza Viitorul a intors rezultatul si a punctat in trei randuri prin Doru Dumitrescu 57, Andrei Ciobanu 78-pen. si Mircea Manole 89. U Cluj a mai punctat in prelungirile partidei prin Sebastian Salcau, insa era prea tarziu pentru a impinge deznodamantul la lovituri de departajare.

Au evoluat pentru FC Viitorul U19: Tordai (46 Dur-Bozoanca) – Rusu (68 Zamfirescu), Burdet, Capusa, Panait – Ciobanu, Dumitrescu, Cicaldau – Vilcea, C. Ene (10 Firan), Manole.

Rezultatele complete ale sferturilor de finala ale Cupei Romaniei U19 (duminica - 15 mai):
U. Cluj U19 - FC Viitorul U19 2-3
ACS Poli Timisoara U19 - Pandurii Tg. Jiu U19 2-1