HATTRICK-UL LUI ZAHARIA CALIFICA STEAUA IN OPTIMILE CUPEI

Data publicarii: Miercuri 26 Septembrie 2007, 20:33
Data actualizarii: Miercuri 26 Septembrie 2007, 20:33
FCM BACAU 0-4 STEAUA

Steaua a marcat in partida de la Bacau mai mult de jumatate din golurile marcate pana acum in campionat. Zaharia a tinut sa-i demonstreze patronului stelist Gigi Becali ca l-a atacat nejustificat pe jucatorul bistritean si a reusit primul sau hattrick pentru Steaua.

Steaua a deschis scorul cu  unul din putinele goluri marcate prin  actiune de atac in acest debut de sezon. Rica Neaga ii paseaza pe culoar lui Dorel Zaharia, acesta suteaza din 14 metri puternic si il invinge pe Manea! In minutul 56 se petrece o faza de cascadorii rasului. Portarul Manea ii pune pe tava lui Badoi in careu. Acesta ii trimite lui Zaharia care singur cu poarta goala face 2-0. In minutul 59 Surdu este  faultat grosolan de Taban in careu. Alexandru Tudor fluiera iar Vali Badea  executa excelant in vinclu si era 3-0.  In minutul 84  Zaharia isi face din nou numarul si inscrie dupa ce il dribleza pe nefericitul Manea, iar Steaua este in optimi.

Echipa de start a Stelei: Cornel Cernea - Pawel Golanski, Ducu Ninu, Eugen Baciu, Ifeaniy Emeghara - Valentin Badoi, Eric Bicfalvi, Vasilica Cristocea, Adrian Neaga - Dorel Zaharia, Valentin Badea
Echipa de start a Bacaului: Manea, Taban, Keleman, Mavriche, Vraciu, Cojocaru, Tanasa, David, Dobarceanu, Banu, Geaman.

Min 18: Tanase suteaza din afara careului dupa o actiune buna de atac a bacauanilor, dar mingea se duce mult pe langa poarta.

Min 21: Lovitura libera pentru Bacau. Dobarceanu suteaza de la 30 de metri cu efect, dar mingea trece pe langa poarta lui Cernea.

Min 35: Cojocaru recupereaza o minge pierduta de Bicfalvi, suteaza de la 30 de metri putin pe langa vinclu.

Min 38: GOL Steaua! Zaharia deschide scorul. Stelistul dejoaca iesirea la offside a bacauanilor suteza din afara careului si-l invinge pe Manea

Min 56: GOL Steaua! Portarul Manea greseste incredibil! Portarul bacauan practic ii paseaza lui Badoi in careu. Mingea ajunge la  Zaharia care singur in fata portii, reuseste dubla.

Min 60: GOL Steaua! Surdu patrunde in careu, este tinut iar Tudor acorda penalty pentru Steaua. Badea executa in vinclu si duce scorul la 3-0.

Min 84: GOL Steaua! Hattrick pentru Zaharia! Atacantul stelist primeste o pasa pe culoar, dribleaza portarul si inscrie.