Giovanni Costantino, euforic după succesul cu FCSB și calificarea în sferturile Cupei: "O victorie istorică"

Giovanni Costantino Cupa Romaniei FCSB FCU Craiova Cupa Romaniei Giovanni Costantino, antrenor FCU Craiova/sursa foto: Imago
Data publicarii: Joi 07 Decembrie 2023, 23:37
Data actualizarii: Joi 07 Decembrie 2023, 23:43

FCU Craiova s-a calificat în sferturile de finală din Cupa României, după ce a învins-o pe FCSB, scor 2-0.

În urma acestui rezultat, oltenii au câștigat grupa și vor juca cu FC Voluntari în următoarea etapă a competiției.

Reacția lui Giovanni Costantino după victoria cu FCSB

Tehnicianul oltenilor a vorbit în termeni laudativi despre succesul obținut de echipa sa și speră să continue pe aceeași linie în următorele partide.

"Este o victorie istorică pentru clubul nostru. După meciul cu ”U” Cluj, jucătorii au înțeles că trebuie să dea mai mult.

A fost singurul meci în care nu am jucat bine, cel cu U Cluj. Am jucat bine. Noi suntem o echipă. E important să avem mentalitatea de a fi o echipă.

Meciul cu Botoșani este important în acest moment pentru noi. Româna și italiana sunt similare. Victoria este importantă", a spus Giovanni Costantino la finalul partidei.

Meciurile din sferturile de finală ale Cupei României:

Sfertul 1: Corvinul Hunedoara - CFR Cluj

Sfertul 2: FCU Craiova - FC Voluntari

Sfertul 3: Universitatea Craiova - Oțelul Galați

Sfertul 4: Universitatea Cluj - FC Hermannstadt

Meciurile din sferturile de finală se vor disputa într-o singură manșă, pe terenul echipelor care au câștigat grupele.