FC Bihor - Dinamo 1-1! Punct de moral pentru ardeleni, continuă criza la echipa din Ștefan cel Mare

FC Bihor Cupa Romaniei Dinamo Cupa Romaniei
Data publicarii: Vineri 03 Noiembrie 2023, 22:22
Data actualizarii: Vineri 03 Noiembrie 2023, 22:27

Meciul dintre FC Bihor și Dinamo s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în etapa a doua din grupele Cupei României.

Final de meci!

Minutul 83 - GOOOL FC Bihor! Alexandru Popaînscrie cu o lovitură din voleu, din interiorul careului, în urma unei pase greșite a lui Ricardo Grigore.

Minutul 72 - Ocazie pentru FC Bihor! Loren Ioviță șutează de la distanță, însă Golubovic prinde mingea fără probleme.

Minutul 48 - GOOOL Dinamo! Ahmed Bani trimite pe colțul scurt, din lovitură liberă. Mingea este respinsă, Ricardo Grigore recuperează și marchează.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 36 - Ocazie pentru FC Bihor! Răzvan Gunie reia cu călcâiul, din 6 metri, însă mingea trece puțin pe lângă poarta adversă.

Minutul 25 - Fază controversată! Florin Chițaș a cerut penalty, după o alunecare întârziată a lui Patriche.

Minutul 16 - Ocazie pentru Dinamo! Abdallah primește mingea în interiorul careului mic din lovitură liberă, însă acesta șutează pe lângă poartă.

A început partida!

Echipa de start Dinamo: Golubovic - D. Irimia, Giafer, Patriche, Grigore - Bena, Iglesias, I. Roșu - A. Bani, Abdallah, Ghezali

Rezerve: Began - Lucas, Goncalo, Larrucea, Politic, A. Irimia, N. Roșu, Amzăr, Costin

Antrenor: Ovidiu Burcă

Dinamo s-a deplasat la Oradea pentru duelul cu FC Bihor, echipă din Liga 3. Gazdele sunt neînvinse în campionat în acest sezon, singura înfrângere suferită fiind în duelul din prima rundă a grupelor Cupei României cu FCSB, scor 0-2. FC Bihor vine însă după două remize consecutive.

De cealaltă parte, Dinamo nu o duce deloc bine, ultima victorie înregistrată fiind cea din Cupă cu Metaloglobus, scor 2-1. În prima rundă a grupelor, jucătorii lui Ovidiu Burcă au remizat în duelul cu FC U Craiova, scor 1-1. Dinamoviștii vin după remiza de pe teren propriu cu Poli Iași, însă au trei înfrângeri consecutive în deplasare, „câinii” nereușind să înscrie în niciunul dinttre cele trei meciuri.

Cele două echipe s-au întâlnit de două ori, în sezonul 2003/04, când Dinamo s-a impus în ambele partide.