VIDEO Ce a avut de zis Ovidiu Burcă, după ce Dinamo s-a calificat chinuit în grupele Cupei României

Ovidiu Burca Dinamo Metaloglobus - Dinamo Cupa Romaniei Ovidiu Burcă
Data publicarii: Marti 29 August 2023, 22:16
Data actualizarii: Marti 29 August 2023, 22:17

Dinamo a câștigat la Târgoviște cu Metaloglobus, scor 2-1, și s-a calificat în grupele Cupei României.

”Câinii” au avut mari emoții pe stadionul ”Eugen Popescu”. După o primă repriză în care nu au contat pe plan ofensiv, cei de la Dinamo s-au văzut conduși în partea secundă de divizionara secundă Metaloglobus, după golul lui Yassine Zakir, dar au reușit să revină pe finalul partidei.

Ahmed Bani a reușit să înscrie de două ori în minutele 78 și 90+4, reușind să o califice pe Dinamo în faza următoare a competiției.

Imediat după meci, antrenorul Ovidiu Burcă a tras primele concluzii, după ce i-a văzut la lucru pe jucătorii care au prins mai puține minute în acest debut de sezon. Tehnicianul a ales să schimbe toată echipa pentru acest meci și să lase în afara lotului câțiva titulari, înainte de meciul cu Rapid.

Ovidiu Burcă: ”A fost un meci complicat”

”De la început am avut o stare de neliniște, pentru că din astfel de meciuri ai doar de pierdut, pentru că toată lumea se așteptă să treci ușor.

A trebuit să fac o rotație. Mulți jucători sunt accidentați. A fost un meci destul de complicat. A fost o primă repriză cum nu mi-aș fi dorit, n-am avut controlul jocului, n-am avut intensitate, dar poate e de înțeles, pentru că au fost mulți jucători care nu au mai jucat de mult timp.

Indiferent cum, eram obligați să mergem mai departe. Restul e istorie, chiar dacă nu a fost o prestație foarte bună a noastră. Ultimul lucru pe care mi l-aș fi dorit era să avem prelungiri. Sunt jucători pe care, probabil, o să-i vedeți și vineri. Unii dintre ei și-au făcut antrenamentul, am mers și mai departe. Nu a fost una dintre cele mai bune prestații ale noastre.

N-aș vrea să trag concluzii după o primă repriză, unii dintre ei se întorc după o perioadă lungă de inactivitate. E greu să nu joci, jocurile sunt cele mai bune antrenamente”, a spus Ovidiu Burcă, după meci.

VIDEO - Ovidiu Burcă, după Metaloglobus - Dinamo 1-2

Al doilea sezon cu noul format din Cupa României

Formatul Cupei României Betano, inaugurat în ediţia precedentă, prevede ca în faza play-off-ului să participe 32 de echipe, dintre care 24 de echipe calificate din turul anterior şi 8 echipe din Liga 1.

Cele opt echipe din primul eşalon sunt cele patru echipe clasate pe locurile 3-6 la finalul play-out-ului ediţiei anterioare de campionat, alături de cele două câştigătoare ale barajului de menţinere-promovare în Liga 1 şi cele două nou-promovate direct în actuala ediţie de campionat.