„Primul cartonaș a fost luat fără motiv!” Concluziile lui Elias Charalambous după eliminarea din Conference League

Elias Charalambous Conference League FCSB Nordsjaelland Conference League
Data publicarii: Joi 17 August 2023, 23:03
Data actualizarii: Joi 17 August 2023, 23:06

FCSB a pierdut deplasarea cu Nordsjaelland din al treilea tur al preliminariilor UEFA Europa Conference League, scor 0-2.

Vicecampioana României a fost eliminată din turul trei UEFA Europa Conference League după „dubla” lui Ingvartsen, care a deschis scorul din penalty în prima repriză, minutul 43, iar apoi a închis tabela în minutul 85. FCSB a jucat în inferioritate numerică din minutul 62, când Vlad Chiricheș a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Elias Charalambous, dezamăgit după înfrângerea cu Nordsjaelland

Antrenorul cipriot a vorbit după înfrângerea suferită, dezamăgit în urma eliminării. Elias Charalambous spune că jucătorii săi ar fi trebuit să profite de ocaziile avute și a comentat și eliminarea lui Vlad Chiricheș, pe care o consideră ca fiind injustă, primul cartonaș galben acordat nefiind justificat, în opinia lui.

„Cu siguranţă nu suntem fericiţi, pentru că ne doream să ne calificăm în turul următor. Aşa este în fotbal. Cred că am început bine meciul, noi am avut şansele mari de a marca. Am avut 3-4 ocazii, nu am reuşit să marcăm şi ei au condus dintr-un penalty. Cred că după cartonaşul roşu era foarte dificil pentru noi.

Continuăm, urmează meciul din campionat şi trebuie să ne concentrăm la asta. Am avut timp după penalty, dar cum v-am spus înainte. Dacă ai astfel de şanse şi nu marchezi… era un moment în care puteam trece în avantaj. Pentru mine nu este corect acordat cartonaşul roşu. Consider că primul cartonaş galben primit de Chiricheş a fost luat fără motiv. Nu a făcut nimic! Când faci o greşeală ca şi arbitru şi acorzi un cartonaş galben, se întâmplă şi lucruri de astea.

Orice am spune acum şi despre faza penalty-ului, nu mai contează. Acum trebuie să ne gândim la ce urmează! Trebuie să ne concentrăm pe câştigarea campionatului, acesta este obiectivul nostru din acest sezon. Ne întoarcem la Bucureşti şi trebuie să ne concentrăm pe jocul de duminică”, a declarat Elias Charalambous conform as.ro