LIVE TEXT Universitatea Craiova - Vllaznia Shkoder 3 - 0 | Oltenii obțin o victorie la scor și se califică în turul trei preliminar din Conference League

Data publicarii: Joi 28 Iulie 2022, 22:20
Data actualizarii: Joi 28 Iulie 2022, 22:23

Universitatea Craiova s-a calificat în turul trei preliminar din Conference League, după ce a trecut de Vllaznia Shkoder, scor 4-1 după cele două manșe.

28-07-2022 22:24

Universitatea Craiova - Vllaznia Shkoder 3 - 0

După egalul din tur, Universitatea Craiova s-a impus la scor, pe teren propriu, în fața celor de la Vllaznia Shkoder. Pentru formația antrenată de Laszlo Balint au marcat Mateiu, Gustavo și Găman, toate cele trei goluri fiind reușite în partea a doua a meciului.

În turul trei preliminar, Universitatea Craiova va întâlni Zorya, formație din Ucraina. Meciul tur se va juca în deplasare, cel mai probabil în Polonia, joi (4 august), de la 19:30, în timp ce manșa retur va avea loc în Bănie, o săptămâna mai târziu, de la ora 20:00.

28-07-2022 20:31

Minutul 81 - GOOOOL Universitatea Craiova! Găman mărește diferența, marcând un gol cu capul, după o centrare din corner.

Minutul 62 - GOOOOL Universitatea Craiova! Oltenii reușesc să-și mărească avantajul în doar patru minute. Gustavo execută perfect un corner, iar Raul Silva marchează cu capul.

Minutul 58 - GOOOOL Universitatea Craiova! Mateiu deschide scorul cu un șut superb de la 25 m.

Minutul 46: Ocazie importantă pentru Universitatea Craiova!
Ivan centrează în careu, însă Crețu trimite cu capul pe lângă poartă.

Minutul 27 - Ocazie importantă pentru Universitatea Craiova! Koljic șutează de la distanță, portarul advers respinge, iar mingea ajunge la Gustavo care reia spre poartă, dar Vllazniei are o nouă intervenție providențială.

Minutul 10 - Universitatea Craiova irosește o nouă ocazie importantă! Gustavo șutează puternic din afara careului, însă portarul oaspeților este atent și respinge în corner.

Minutul 9 - Ocazie importantă pentru Universitatea Craiova! Oltenii obțin o lovitură liberă de la 25 m, însă șutul lui Koljic trece mult peste poartă.

Minutul 2 - Ocazie importantă pentru Universitatea Craiova! Gustavo recuperează mingea, îi pasează lui Koljic care șutează din afara careului, însă portarul advers respinge.

A început partida!

28-07-2022 19:29

Universitatea Craiova - Vllaznia Shkoder: echipele de start

Universitatea Craiova: Lazar – Căpățînă, Papp, Raul Silva, Bancu – Crețu, Mateiu – Gustavo, Baiaram, Ivan – Koljic

Rezerve: Rusu, Popescu, Vătăjelu, Screciu, Vlădoiu, Markovic, Roguljic, Găman, Martic, Sala

Vllaznia Shkoder: Zagovic – Gurishta, Juric, Bulatovic, Hakaj – Boshnjaku, Jonuzi, Marku – Hoxhaj, Nunes Da Silva Amarante, Coba

Rezerve: Qarri, Paloka, Latifi, Heric, Kruja, Smajli, Aralica, Vulaj, Shehi, Alivoda

28-07-2022 09:08

Universitatea Craiova - Vllaznia Shkoder, LIVE TEXT de la 20:30

După 1-1 în deplasare în prima manșă a turului 2 preliminar din Conference League, Universitatea Craiova joacă astăzi pe teren propriu de la ora 20:30, LIVE TEXT pe sport.ro, returul cu Vllaznia Shkoder din Albania.

În meciul tur, Andrei Ivan a deschis scorul dintr-un penalty în prelungirile primei reprize ('45+1), însă gazdele au egalat la doar cinci minute după pauză, prin Ardit Hoxhaj ('51).

Echipa antrenată de Laszlo Balint așteaptă un număr record de suporteri pe ”Ion Oblemenco”: ”Albanezii ne-au așteptat cu stadionul plin la meciul tur. Ia-ți fularul și hai să le facem viața un infern pe tot parcursul meciului. Totul pentru calificare!”, i-a îndemnat Universitatea Craiova pe fanii echipei chiar pe pagina oficială de Facebook a clubului.

Foto și video: Universitatea Craiova