Universitatea Craiova Alexandru Mateiu Conference League vllaznia Conference League
Data publicarii: Vineri 29 Iulie 2022, 08:00
Data actualizarii: Vineri 29 Iulie 2022, 08:00

Universitatea Craiova s-a calificat în turul 3 preliminr din Conference League, după ce a eliminat Vllaznia, scor 3-0.

Fotbalistul echipei Universitatea Craiova, Alexandru Mateiu, autorul primului gol în partida cu formaţia albaneză Vllaznia Shkoder (scor 3-0) din turul 2 preliminar al Conference League, a declarat, joi seara, că se bucură enorm de mult că a reuşit să înscrie.

Universitatea Craiova - Vllaznia | Alexandru Mateiu a marcat golul serii

Mateiu a marcat în minutul 58, pentru 1-0, când a trimis un șut imparabil de la aproximativ 25 de metri.

"A fost un meci dificil, cum a fost şi în tur. Mă bucur enorm de mult că am înscris, că am reuşit să deschid scorul şi să ne calificăm", a afirmat Mateiu într-o declaraţie postată pe pagina oficială de Facebook a clubului alb-albastru, potrivit Agerpres.

"Publicul a fost formidabil în seara aceasta, ne-a încurajat din primul până în ultimul minut. A fost alături de noi şi s-a văzut că până la urmă am înscris", a adăugat Alexandru Mateiu.

Universitatea Craiova s-a calificat în turul al treilea preliminar al Europa Conference League la fotbal, după ce a învins echipa albaneză Vllaznia Shkoder cu scorul de 3-0 (0-0), joi seara, pe Stadionul ''Ion Oblemenco'' din Craiova, în manşa a doua a turului secund preliminar. În meciul tur scorul a fost 1-1. .

Formaţia condusă de Laszlo Balint va înfrunta în turul 3 preliminar echipa ucraineană Zoria Lugansk, primul meci fiind programat în deplasare (Polonia, 4 august), iar manşa secundă în România (11 august).