Reacția lui Damjan Djokovic după eliminarea din Conference League și declarațiile lui Gigi Becali

Damjan Djokovic FCSB Gigi Becali Nordsjaelland Conference League
Data publicarii: Joi 17 August 2023, 23:36
Data actualizarii: Joi 17 August 2023, 23:35

FCSB a fost eliminată în turul 3 preliminar al Conference League, după ce a pierdut contra lui Nordsjaelland, scor 0-2.

După 0-0 în tur, FCSB a cedat în returul din Danemarca. Marcus Ingvartsen a marcat ambele goluri, în minutul 43, respectiv 85 - primul din penalty, al doilea cu un șut din afara careului.

Din minutul 62, FCSB a jucat în inferioritate numerică. Vlad Chiricheș a văzut două cartonașe galbene - unul la ultima fază a primei reprize, pentru proteste, iar al doilea pentru un fault din spate.

Damjan Djokovic, titular în partida cu Nordsjaelland, a criticat prestația arbitrului kosovar Genc Nuza (34 de ani) și a comentat una dintre declarațiile lui Gigi Becali, conform cărora FCSB este obligată să câștige titlul în acest sezon, după nouă ani de pauză.

"Trebuie să spunem că în ambele meciuri s-a văzut că ei sunt o echipă puternică. Au avut posesie. Din păcate nu am fructificat ocaziile pe care le-am avut. Dacă făceam măcar 1-0 ar fi fost un altfel de meci. Dar ăsta e fotbalul. A avut şi portarul lor, a apărat ce trebuie, a fost în zi bună.

Nu prea cred că putem da vina pe vreme sau pe teren. Într-adevăr, a fost un teren mai diferit decât avem în România. Nu am văzut reluările la penalty-ul dat, nu ştiu dacă a fost clar sau nu. Păcat că a fost dat într-un moment delicat, adică în ultimele 5 minute de dinainte de pauză. Dar oricum, şi cu 1-0 şi cu 0-0 trebuia să marcăm. Din păcate nu am reuşit. E păcat. Acum trecem la campionat şi ne concentrăm pe campionat.

Nu ştiu cât control a avut arbitrul în timpul meciului, personal cred că miza asta a fost prea mare pentru el. În rest nu avem ce să comentăm deciziile arbitrilor. Face parte din fotbal… şi noi greşim. Au fost nişte momente în care parcă era… hai să spunem că nu prea ne-a ajutat. Încercăm să fim mai buni în viitor şi să reuşim. În primul rând să terminăm campionatul cum trebuie şi anul viitor să fim mai buni în Europa.

(Reporter: Patronul a zis că vrea titlul neapărat) Titlul se câştigă pe teren şi nu cu declaraţii, deci cred că trebuie să arătăm în fiecare meci. Nu cu cuvinte mari, mai ales noi jucătorii", a spus Damjan Djokovic, potrivit as.ro.

Eliminată din competițiile europene, FCSB se va concentra acum exclusiv asupra meciurilor din Liga 1. Următorul meci al vicecampioanei este duminică, de la ora 21:30, contra lui Poli Iași.