Răzvan Lucescu o califică pe PAOK în grupe, după un meci impecabil în play-off

PAOK Salonic Conference League Razvan Lucescu Conference League Răzvan Lucescu
Data publicarii: Joi 31 August 2023, 23:02
Data actualizarii: Joi 31 August 2023, 23:03

PAOK Salonic va evolua în grupele UEFA Europa Conference League.

Echipa pregătită de Răzvan Lucescu a întâlnit-o pe Hearts în dublă manșă în play-off-ul pentru calificarea în grupele competiției. PAOK a învins în retur cu 4-0 și a obținut accederea în grupe cu 6-1 la general.

Taison a deschis scorul în minutul 16, iar Thomas a majorat diferența în minutul 23. În repriza secundă, PAOK nu s-a oprit din punctat, iar Konstantelias a modificat tabela de marcaj la 3-0 în minutul 57, în timp ce Taison a marcat din nou în minutul 71 și a închis meciul.

Sezonul trecut, PAOK a ratat calificarea în grupe, după ce a pierdut încă din al doilea tur preliminar. Echipa din Salonic a fost învinsă atunci de Levski, scor 1-3 la general.

Grecii au disputat până acum două etape din noul sezon al campionatului, iar PAOK Salonic se situează pe a doua poziție cu șase puncte. Formația dirijată de Răzvan Lucescu a înregitrat două rezultate pozitive, 3-0 vs. Asteras și 2-1 vs. Kifsias.

Ce au făcut echipele românești în play-off-ul UECL

Farul Constanța și Sepsi OSK au ratat calificarea în grupele UEFA Europa Conference League, după ce au fost învinse de HJK Helsinki, respectiv Bodo/Glimt, în dublă manșă, în play-off.

Sepsi OSK a pierdut cu Bodo/Glimt cu 2-3. Sorii (minutul 24) și Pellegrino (minutul 29, minutul 100) au înscris pentru norvegieni, în timp ce Alimi (minutul 42) și Varga (minutul 46) au punctat pentru covăsneni.

De cealaltă parte, Farul Constanța a plecat învinsă de la finlandezi. HJK Helsinki s-a impus cu 2-0, grație lui Radulovic, care a reușit să înscrie în două rânduri (minutul 20, minutul 70).