Mircea Lucescu, un tată mândru: "Tot stadionul i-a scandat numele lui Răzvan! Mi s-a umplut sufletul de bucurie"

Mircea Lucescu Dinamo Zagreb PAOK Salonic Razvan Lucescu Conference League
Data publicarii: Joi 14 Martie 2024, 23:00
Data actualizarii: Joi 14 Martie 2024, 22:58
Mircea Lucescu a fost prezent pe Toumba pentru a asistat la meciul PAOK Salonic - Dinamo Zagreb 5-1, în urma căruia echipa fiului său s-a calificat în sferturile de finală din Conference League.

PAOK a pierdut manșa tur, săptămâna trecută, în Croația, scor 0-2, dar formația pregătită de Răzvan Lucescu a câștigat clar returul din Grecia cu Dinamo Zagreb, 5-1.

La meci a asistat și Mircea Lucescu, care s-a declarat un tată mândru după performanța impresionantă a fiului său. "Il Luce" a lăudat modul în care Răzvan a pregătit meciul și a vorbit despre atmosfera incendiară din Grecia.

"A fost un meci deosebit, incredibil. Au început foarte convinși, au marcat meritând. Până să marcheze au mai avut vreo trei ocazii clare de a înscrie. I-au supus unei presiuni constante, au organizat bine jocul și recuperau imediat după ce pierdeau mingea. Două goluri au fost din cornere, s-a văzut că a fost ceva bine pregătit. A fost un moment de descumpănire când portarul a ratat degajarea și de acolo au și marcat. Dinamo Zagreb s-a blocat pur și simplu mental. PAOK a câștigat pe merit.

O victorie extraordinară, ținând cont că Dinamo Zagreb a eliminat pe Sevilla, multiplă câștigătoare a Cupei UEFA. Atmosfera foarte bună pe stadion. Sunt bucuros pentru Răzvan și pentru echipa lui, mai ales că veneau după o înfrângere nemeritată cu Aris.

Am venit la meci, am vrut să fiu alături de el. Era o situație dificilă, delicată din punct de vedere sportiv. 2-0, la nivelul ăsta, e un rezultat de calificare și era obligatoriu să marchezi repede și așa s-a și întâmplat.

E o nebunie la stadion. Maniera de joc a fost entuziasmantă. Stadionul era înconjurat de suporteri, nu puteai să intri acolo. Răzvan ține mult la echipa asta, la orașul ăsta, unde a obținut niște performanțe deosebite și unde e extrem de apreciat. Mi-a umplut sufletul de bucurie când am văzut că, la final, tot stadionul i-a scandat numele. E un lucru fantastic. Încep toți să simtă că prezența lui e importantă", a spus Mircea Lucescu, la Digisport.

PAOK, victorie cu 5-1 contra lui Dinamo Zagreb, iar acum așteaptă tragerea la sorți

Formația pregătită de Răzvan Lucescu a avut o primă repriză excelentă, iar la pauză avea deja scor de calificare, 3-0. Marcatori - Abdul Rahman Baba (27'), autogol Petar Sucic (33') și Brandon Thomas (42'). Dinamo Zagreb a redus din handicap imediat după pauză, în minutul 49, prin Arber Hoxha, însă finalul de meci i-a aparținut lui PAOK, care a mai înscris de două ori prin Konstantinos Koulierakis (73') și Andrija Zivkovic (88') - penalty.

Răzvan Lucescu reușește astfel pentru a doua oară să o ducă pe PAOK în sferturile de finală ale Conference League. Aceeași performanță a reușit-o și în sezonul 2021/2022, când grecii au fost eliminați după o dublă cu Olympique Marseille, scor 1-3, la general.

PAOK Salonic își va afla adversara din sferturile Conference League la tragerea la sorți programată vineri, de la ora 15:00, la Nyon.

PAOK luptă și pentru câștigarea titlului în Grecia. Cu nouă runde înainte de final, trupa lui Răzvan Lucescu ocupă locul secund, cu 60 de puncte, la doar două lungimi în spatele liderului AEK Atena.