Remontada fantastică: Răzvan Lucescu e în sferturile Conference League! PAOK a spulberat-o pe Dinamo Zagreb la retur

Razvan Lucescu Dinamo Zagreb PAOK Salonic Conference League
Data publicarii: Joi 14 Martie 2024, 21:45
Data actualizarii: Joi 14 Martie 2024, 22:00

PAOK Salonic, echipa antrenată de Răzvan Lucescu, s-a calificat în sferturile de finală ale Conference League, după ce a eliminat Dinamo Zagreb, scor 5-3, la general.

PAOK a pierdut manșa tur disputată în Croația, scor 0-2, dar formația greacă a obținut o victorie categorică în returul de pe Toumba Stadium, 5-1!

Formația pregătită de Răzvan Lucescu a avut o primă repriză excelentă, iar la pauză avea deja scor de calificare, 3-0. Marcatori - Abdul Rahman Baba (27'), autogol Petar Sucic (33') și Brandon Thomas (42'). Dinamo Zagreb a redus din handicap imediat după pauză, în minutul 49, prin Arber Hoxha, însă finalul de meci i-a aparținut lui PAOK, care a mai înscris de două ori prin Konstantinos Koulierakis (73') și Andrija Zivkovic (88') - penalty.

Răzvan Lucescu reușește astfel pentru a doua oară să o ducă pe PAOK în sferturile de finală ale Conference League. Aceeași performanță a reușit-o și în sezonul 2021/2022, când grecii au fost eliminați după o dublă cu Olympique Marseille, scor 1-3, la general.

PAOK Salonic își va afla adversara din sferturile Conference League la tragerea la sorți programată vineri, de la ora 15:00, la Nyon.

PAOK luptă și pentru câștigarea titlului în Grecia. Cu nouă runde înainte de final, trupa lui Răzvan Lucescu ocupă locul secund, cu 60 de puncte, la doar două lungimi în spatele liderului AEK Atena.