Maestru' Budescu. Ce au remarcat Sabău și Miriuță după Farul - Flora Tallinn 3-0

Constantin Budescu Farul - Flora Tallinn Conference League
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 10 August 2023, 22:33
Data actualizarii: Joi 10 August 2023, 22:47

Farul - Flora Tallinn 3-0 în prima manșă a turului III preliminar din Conference League.

Gică Hagi a reinventat cuplul Alibec - Budescu și a mizat pe cartea corectă. Budi, plecat de la Petrolul, a jucat primul meci pentru trupa din Ovidiu și a colaborat excelent cu vechiul său coleg de la Astra.

După ce Alibec a deschis scorul cu un șut plasat, Budescu a majorat diferența după un șut al atacantului din Mangalia.

Budescu a fost lăudat la Prima Sport de Ioan Ovidiu Sabău și de Vasile Miriuță.

"Bună Flora, dar mai bună Farul. A controlat jocul, a fost inspirat Gică cu Budescu, e un jucător care poate face diferența, mai ales că ai jucat cu un adversar modest, jucător cu personalitate, am văzut acel calm, acea liniște. Echipa nu e ce vrea Gică, are o crispare Farul", a declarat Ioan Ovidiu Sabău pentru sursa mai sus menționată.

"E foarte bine că l-a băgat Gică pe Constantin Budescu, l-a băgat să prindă echipa, cu cine să-l bage? Cu Steaua Roșie? Echipă modestă Flora, dar să-i luăm din merite Farului", a spus în emisiunea de la Prima Sport și Vasile Miriuță.

La Ovidiu, Farul a deschis scorul în startul reprizei secunde, în minutul 48, când Budescu – aflat la primul meci în tricoul constănţenilor, i-a pasat lui Alibec, acesta a făcut o cursă şi a şutat din careu, la colţul lung pentru 1-0. Tot Alibec a rămas omul periculos al Farului în următoarea perioadă, minutele 54 şi 60, pentru ca în minutul 80, acelaşi Alibec să profite de greşeala lui Lilander, şut din afara careului care a nimerit bara, balonul a revenit în teren, iar Budescu a înscris pentru 2-0. Flora a ratat două ocazii în minutele de final, dar Farul merge în Estonia cu un avantaj de trei goluri pentru calificarea în play-off, pentru că Diogo Queiros a stabilit scorul final, în minutul 90+5.

FARUL  Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu, Borza (D. Sîrbu 73) – T. Băluţă, Nedelcu (Grameni 76), Artean (K. Boli 88) – Mazilu (Rivaldinho 73), Alibec, Budescu (Diogo Queiros 88). ANTRENOR: Gheorghe Hagi