VIDEO Joyskim Dawa, "Konate de la FCSB"! Pariul lui Gigi Becali, lovitură imparabilă de cap contra lui Saburtalo

Data publicarii: Joi 28 Iulie 2022, 21:29
Data actualizarii: Joi 28 Iulie 2022, 21:30
Joyskim Dawa (26 de ani) a deschis scorul pentru FCSB în meciul cu Saburtalo Tbilisi, din turul 2 preliminar al Conference League, care este transmis ÎN DIRECT de PRO TV și VOYO.

După 0-1 în turul din Georgia, FCSB a fost echipa mai bună în prima repriză, când a ratat câteva șanse mari de a înscrie. Joyskim Dawa a fost cel care a spart gheața, cu puțin timp înainte de pauză, în minutul 44.

Joyskim Dawa, gol în FCSB - Saburtalo

Vicecampioana României a marcat după un corner executat de Andrei Cordea. Dawa a sărit excelent la cap și a trimis imparabil de la aproximativ 10 metri.

"Dawa, acest Ibrahima Konate al celor de la FCSB!", a exclamat Mihai Mironică, unul dintre comentatorii partidei, făcând referire la stoperul lui Liverpool, care a marcat mai multe goluri într-o manieră similară în sezonul trecut din Champions League.

Pentru Dawa este primul gol la FCSB într-un meci oficial. Fundașul central a fost cumpărat în această vară, de la FC Botoșani, pentru 350.000 de euro, iar Gigi Becali este convins că a făcut o mutare excelentă.

"Mă bucur că am făcut achiziție pe Dawa, cred că iau mulți bani, milioane pe el, așa cred. Vine cu mingea la picior și dă din mâini, nu are cui să o dea. E posibil asta?!", declara recent Becali, la Ora Exactă în Sport.

Dacă va trece de Saburtalo, FCSB va înfrunta în turul 3 preliminar din Conference League câștigătoarea din duelul Vikingur - Dunajska Streda. În tur, slovacii s-au impus cu 2-0.