VIDEO Inter Escaldes - CFR Cluj | Gafă uriașă a lui Bălgrădean și statistici neverosimile în prima repriză

Data publicarii: Miercuri 27 Iulie 2022, 18:48
Data actualizarii: Miercuri 27 Iulie 2022, 18:51

Inter Escaldes, campioana Andorrei, a deschis scorul în manșa retur cu CFR Cluj, din turul 2 preliminar al Conference League.

Relaxată după victoria clară din meciul tur, de pe teren propriu, scor 3-0, CFR Cluj a început slab manșa secundă din Andorra, iar Inter Escaldes a deschis scorul după doar 20 de minute.

Gafă uriașă a lui Bălgrădean în Andorra!

Golul gazdelor a venit după un aut. Mingea a fost aruncată spre centrul careului, iar Cristi Bălgrădean a ieșit greșit la aproximativ opt metri de linia porții și nu a reușit să boxeze.

Ulterior, Angel De La Torre a trimis slab spre poartă, dar mingea a ajuns la Genis Soldevila (35 de ani), care a împins balonul în plasă cu capul.

Pe lângă gol, campioana Andorrei a mai avut ocazii importante de a înscrie, în timp ce formația antrenată de Dan Petrescu nu a expediat niciun șut pe poartă.

Statisticile primei reprize din Inter Escaldes - CFR Cluj, conform UEFA:

• Ocazii: 8-6
  • Cornere: 2-2
  • Șuturi pe poartă: 4-0
  • Șuturi pe lângă poartă: 4-4
  • Faulturi comise: 5-3

În tur, CFR Cluj s-a impus cu 3-0, după golurile marcate de Jefte, Debeljuh și autogolul lui Feher.

Inter Club d'Escaldes - CFR Cluj, echipele de start:

• Inter d'Escaldes: Munoz - Gallego, Ildefons Lima, Chete, Marce - De La Torre, Martinez, Roca, Cabrera - Soldevila, Andreu
  • Rezerve: Coca, Chus Rubio, Moreno, Betriu, Jordi Rubio
  • CFR Cluj: Bălgrădean - Manea, Burcă, Kolinger, Camora - Deac, Bordeianu, Cvek - Păun, Debeljuh, Roger
  • Rezerve: Scuffet, Rareș Gal, Graovac, Petrila, Yeboah, Betancor, Mistrati, Yuri, Braun, Muhar, Buș