Gigi Becali, discurs virulent: "Eu sunt stăpânul, eu plătesc, eu greșesc undeva!" Surpriză: ce a zis când a fost întrebat de următorii antrenori

Conference League
Data publicarii: Vineri 14 Octombrie 2022, 14:49
Data actualizarii: Vineri 14 Octombrie 2022, 15:14

FCSB a pierdut joi seara, scor 0-5 pe Arena Națională, cu Silkeborg, într-un meci din etapa a patra a fazei grupelor Conference League.

Gigi Becali a preferat să nu vorbească joi seara, dar a trecut la registrul analizelor vineri după-amiaza. Debusolat după a doua înfrângere la scor în fața trupei lui Kent Nielsen, campion european în 1992, Becali a adus în discuție pregătirea pe care a făcut-o Nicolae Dică.

A plasat-o într-un context mai larg - al antrenorilor români - și a anunțat că se gândește chiar la antrenori străini pentru FCSB!

„De ce până acum s-a putut? Eu cred că lumea a avansat în pregătire, în alimentație, în medicamentație și noi rămânem în urmă. Condiții înseamnă altceva, dar altceva înseamnă antrenor. Nu spun că dau vina pe Dică, eu spun despre metodele din România, fotbalul și antrenorii avansează în metode.

M-am gândit aseară să angajez străini, e posibil și asta. Să văd, nu știu sigur care e cauza, nu e doar asta, probabil poate să fie și medicamentație, alimente, nu știu. Ce se întâmplă, nu știu.

E posibil și greșeală de selecție. E posibil și transferurile, jucătorii pe care i-am adus. Păi, normal că îmi asum vina. Eu primul, auzi, eu sunt stăpânul, eu plătesc, eu dreg, aduc jucători, antrenor, eu sunt vinovatul, dar vinovat pe banii mei. Eu greșesc undeva", a declarat Gigi Becali, vineri după-amiază, la televiziunea Digi Sport.

Silkeborg s-a impus şi la Bucureşti prin golurile marcate de Kusk (minutul 12), Klynge (minutul 16), Tengstedt (minutul 63) şi Jorgensen (minutele 68 şi 70). Elevii lui Nicolae Dică au un singur punct în Grupa B din Conference League.

Clasamentul este condus de West Ham, cu punctaj maxim, urmată de Silkeborg (6p) și Anderlecht (4p). În următorul meci, FCSB se va întâlni cu UTA Arad pe Arena Națională, duminică, 16 octombrie, de la ora 20:30. Partida va fi LIVE TEXT pe www.sport.ro.

VIDEO Rezumat FCSB - Silkeborg 0-5