FOTO ȘI VIDEO Gazzetta dello Sport a remarcat un fotbalist de la CFR Cluj, după meciul cu Lazio, scor 0-0

Gazzetta dello Sport CFR Cluj - Lazio 0-0 Simone Scuffet Conference League
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 23 Februarie 2023, 21:50
Data actualizarii: Joi 23 Februarie 2023, 22:08

CFR Cluj a ratat joi seara accederea în optimile Conference League după ce a terminat la egalitate, în Gruia, scor 0-0 cu Lazio, în manșa retur a play-off-ului. În tur, la Roma, italienii s-au impus cu 1-0.

Echipa lui Dan Petrescu nu a părut pe durata partidei să dețină armele pentru a contracara jocul italienilor. Ardelenii au avut câteva acțiuni palide, iar defensiva a avut mai multe puncte nevralgice.

A ieșit însă la rampă Simone Scuffet, portarul italian al campioanei României. Goalkeeper-ul în vârstă de 26 de ani a scos miraculos în minutul 63 două mingi greu de parat.

Simone Scuffet, remarcatul italienilor de la Gazzetta dello Sport

De altfel, imediat după meci, Gazzetta dello Sport l-a remarcat pe portarul născut în Udine.

"Un meci în care echipa lui Sarri a părut încă din start că deține controlul, în pofida unor acțiuni ale gazdelor, însă niciodată cu adevărat periculoase.

În repriza secundă, Lazio a avut ocaziile periculoase. Vecino și Romero au fost foarte aproape să înscrie la aceeași fază, dar Scuffet a intervenit curajos!", au scris cei de la Gazzetta dello Sport.

CFR Cluj - Lazio 0-0

CFR Cluj: Scuffet – Manea (Braun ’84), Kolinger, Burca, Camora – Deac (Hoban ’78), Cvek, Muhar, Krasniqi (Petrila ’84) – Malele (Birligea ’70), Janga (Yeboah ’84). Antrenor: Daan Petrescu

Lazio Roma: Maximiano - Lazzari, Gila, Casale, Hysaj - Luis Alberto (Cataldi ’76), Vecino, Basic – Romero (Cancellieri ’66), Immobile, Felipe Anderson. Antrenor: Maurizio Sarri.

Cartonaşe galbene: Muhar ’36, ’77, Deac ’55, Cvek ’59 / Casale ’14, Immobile ‘37

Cartonaş roşu: Muhar ‘77

Meciul de la Cluj-Napoca a fost arbitrat de o brigadă din Germania, cu Felix Zwayer la centru. Zwayer a fost ajutat de asistenţii Stefan Lupp şi Marco Achmuller. Arbitri VAR au fost Harm Osmers şi Katrin Rafalski, iar rezervă Sven Jablonski.