FCSB - Saburtalo | Încă o "revoluție" la FCSB? Gigi Becali îi dă mână liberă lui Nicolae Dică: "Nu mai aveți să comentați"

Nicolae Dica antrenor fcsb Conference League Gigi Becali nicolae dica fcsb Conference League
Data publicarii: Joi 28 Iulie 2022, 23:45
Data actualizarii: Joi 28 Iulie 2022, 23:55

Nicolae Dică a revenit cu victorie la FCSB, fiind primul meci pe banca tehnică la vicecampioana României.

La finalul partidei cu Saburtalo, fostul jucător al "roș-albaștrilor" a fost aclamat de cei peste 20.000 de suporteri prezenți pe Arena Națională, moment în care antrenorul s-a dus spre peluză să-i salute.

Gigi Becali îi acordă încredere totală lui Nicolae Dică, lucru care l-a reconfirmat și după calificarea în turul trei preliminar din Conference League

"E meritul lui Dică. Acum nu mai aveți să comentați că face Becali schimbările și nu știu ce. Dacă v-am spus că nu le mai fac, nu le mai fac. El trebuie în tur să fie în cărți cu CFR și Craiova lui Rotaru. El trebuie să fie la maxim trei puncte, să fie acolo, la titlu", a declarat Gigi Becali la DigiSport.

FCSB - Saburtalo 4-2

Partida de pe Arena Națională a reprezentat debutul lui Nicolae Dică ca antrenor la FCSB, fiind al doilea mandat al tehnicianului la echipa la care a evoluat șu ca jucător.

Golul a venit în minutul 44, când Dawa a marcat dintr-o lovitură cu capul, în urma unui corner. Avantajul a fost mărit prin reușita superbă a lui Edjouma din minutul 56.

Oaspeții au redus diferența în minutul 69, Goshteliani reușind să marcheze cu capul. După 8 minute, Tabatadze a restabilit egalitatea și erau în avantaj la general, scor 3-2.

Revenire de senzație pentru FCSB

Aflat în postura de căpitan după plecarea lui Florin Tănase, Florinel Coman și-a trecut numele pe tabela marcatorilor în minutul 79, iar cu două minute înaintea terminării timpului regulamentar, Cordea a obținut un penaly, transformat impecabil de Risto Radunovic.