Farul - FC Urartu 3-2 | Campioana câștigă dramatic, cu un gol marcat în minutul 90+5

Farul Constanța - Urartu preliminariile Conference League Conference League
Data publicarii: Joi 27 Iulie 2023, 22:30
Data actualizarii: Joi 27 Iulie 2023, 22:34

Farul Constanța a câștigat dramatic meciul cu FC Urartu, campioana Armeniei, scor 3-2.

Farul Constanța - Urartu 3-2

Minutul 90+7: FINAL DE MECI!

• Gică Hagi

Minutul 90+5: GOOOOOOL Farul! Campioana României dă lovitura pe final. Larie reușește să înscrie cu un șut puternic pe jos, din afara careului, fără nicio șansă pentru portarul advers, care încearcă să respingă, dar fără succes.

Minutul 90+2: CE OCAZIE! Denis Alibec are o șansă bună de a înscrie, dar trimite paralel cu poarta din poziție ideală.

Minutul 90: Farul forțează victoria pe final! Băluță intră în careu, încearcă un șut pe jos, dar trimite puțin pe lângă poarta adversă. Campioana României rămâne în ofensivă.

Minutul 83: Mazilu, o nouă șansă bună de a marca! Tânărul atacant al Farului ia o acțiune pe cont propriu, dar trimite peste poarta lui Urartu.

Minutul 55: Încă o ocazie pentru Farul! Nedelcu trimite pe lângă poarta adversă, cu o lovitură de cap.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+5: PAUZĂ!

Minutul 45+4: GOOOL Farul Constanța! Adrian Mazilu ia o acțiune pe cont propriu, întoarce doi adversari și șutează cu stângul la colțul lung, fără nicio șansă petnru portarul advers.ț

Minutul 39: GOL FC Urartu! Zotko trage de la distanță din lovitură liberă și profită de o gafă a lui Aioani, care nu a reușit să respingă mingea și armenii conduc acum cu 2-1 la Constanța.

Minutul 27: GOOOL Farul Constanța! Tudor Băluță restabilește egalitatea la Constanța cu un șut din afara careului. Mijlocașul campioanei a trimis slab, dar a profitat de gafa portarului, care și-a băgat mingea în propria poartă.

Minutul 23: GOL FC Urartu! Maksimenko primește o pasă în adâncime și scapă singur spre poarta lui Aioani, reușind să-l învingă cu un șut cu stângul.

Minutul 8: Ocazie imensă pentru Farul! Dragoș Nedelcu reia cu capul o minge centrată de pe partea dreaptă, dar trimite pe lângă poarta apărată de Melikhov! Goalkeeper-ul lui FC Urartu era bătut.

Minutul 7: Avem prima ocazie a meciului la Ovidiu! Denis Alibec încearcă să trimită direct pe poartă din lovitură liberă, dar mingea este deviată de zid în afara terenului. Corner pentru Farul.

Minutul 1: Fluier de start!

Echipele de start:

• Farul: Aioani - Kiki, Larie, Popescu, Borza - Băluță, Nedelcu, Grameni - Benchanin, Alibec, Mazilu
  • Rezerve: Buzbuchi, Diogo Queiros, Vînă, Rivaldinho, Santos, Vianna, Artean, Boli, Sirbu, Sali, Popescu, Banu
  • Urartu: Melikhov - Zotko, Piloyan, Tsymbaliuk - Margaryan, Marcos Junior, Salou, Antwi - Mogilevets - Grigoryan, Maksimenko
  • Rezerve: Umreyan, Abakumov, Ghazaryan, Aghasaryan, Melkonyan, Barry, Mirzoyan, Özbiliz, Stojanovic, Dzhikiia, Polyakov

Și cu Urartu s-a întâmplat la fel. Echipa din Armenia a pierdut cu Zrinjski în preliminariile UCL. Bosniacii au învins în deplasare cu 1-0, iar Urartu a dus jocul în prelungiri în deplasare, dar Zrinjski s-a impus la loteria penalty-urilor.

În campionatul intern, Urartu încă nu a disputat nicio partidă. Pentru adversara Farului Constanța noul sezon va începe sâmbătă, 30 iulie. De la ora 17:00, Urartu se va duela în deplasare cu BKMA.

Campioana noastră în schimb a disputat deja două meciuri în Superliga României. Farul Constanța se află pe prima poziție cu șase puncte și un golaveraj de +4.