VIDEO CFR Cluj - Jablonec 2-0. Ardelenii, prima victorie în Conference League. Echipa lui Petrescu termină pe ultimul loc

CFR Cluj andrei burca Conference League Dan Petrescu FK Jablonec Conference League Jucătorii de la CFR Cluj
Data publicarii: Joi 09 Decembrie 2021, 21:35
Data actualizarii: Joi 09 Decembrie 2021, 21:38

CFR Cluj a câștigat cu 2-0 meciul cu Jablonec și a bifat prima victorie în acest sezon în Conference League.

”Dubla” lui Debeljuh a adus victoria pentru echipa din Gruia, care încheie, oricum, pe ultimul loc în Grupa D. AZ Alkmaar este pe primul loc, cu 14 puncte, iar Randers a terminat pe doi, cu șapte puncte, la prima participare într-o competiție europeană.

Jablonec, cu șase puncte, și CFR Cluj, cu patru puncte, completează grupa.

CFR Cluj - Jablonec 2-0

Minutul 90+4: Final de meci!

Minutul 83: GOOOOL CFR Cluj! Debeljuh primește o pasă extraordinară de la Costache, rămâne singur cu portarul advers și îl execută cu o ”scăriță”.

Minutul 59: Ocazie CFR Cluj! Păun reia din prima o minge centrată, dar Hanus reușește să respingă.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+1: Pauză!

Minutul 45: GOOOOL CFR Cluj! Cristi Manea centrează în careu către Debeljuh, acesta reia cu capul și deschide scorul în Gruia. 1-0 pentru campioana României!

Minutul 9: Jablonec are prima ocazie la Cluj! Martinec reia cu capul, dar Camora intervine și respinge.

Minutul 1: Fluier de start!

Echipele de start:

După o campanie dezastruoasă în grupele Conference League, cu un singur punct în primele cinci meciuri, CFR Cluj joacă în această seară acasă cu cehii de la FK Jablonec, LIVE de la 19:45 pe PRO X și VOYO.

E foarte dureros, am spus şi după înfrângerea de la Randers că nu a fost cel mai bun parcurs din Europa, deşi am avut aşteptări mari.

Consider însă că este un meci important pentru noi, încercând să spălăm cât de cât faţa pe care am avut-o în această grupă, fiind pe ultimul loc, cu doar un punct”, a recunoscut internaționalul lui CFR, Andrei Burcă.

Meci de totul sau nimic pentru FK Jablonec

Nu mă aşteptam ca în Conference League să fim doar cu un punct după cinci meciuri. Dar nivelul din Cehia, Danemarca sau Olanda este mult peste nivelul nostru”, a explicat antrenorul Dan Petrescu.

Campioana României a pierdut orice şansă de a se califica în faza următoare a Europa Conference League, acolo unde vor merge AZ Alkmaar (locul 1, 11 puncte) și Randers FC (locul 2, 7 puncte) sau FK Jablonec (locul 3, 6 puncte), adversara românilor din această seară.

Echipele probabile

CFR Cluj: Bălgrădean - Cr. Manea, Graovac, Burcă, Camora - Bordeianu, Boateng, Deac - Omrani, Debeljuh, Păun

Antrenor: Dan Petrescu

Absent: Petrila (accidentat)

FK Jablonec: Hanus - Holik, Surzyn, Martinec, Zeleny - Hubschman - Malinsky, Houska, Kratochvil, Pilar - Cvancara

Antrenor: Petr Rada