Calificată și amendată! Motivul pentru care CFR Cluj a fost ”taxată” de UEFA

CFR Cluj UEFA Conference League
Data publicarii: Vineri 04 Noiembrie 2022, 14:41
Data actualizarii: Vineri 04 Noiembrie 2022, 14:41

Corpul de Control, Etică şi Disciplină al UEFA a decis sancţionarea clubului CFR Cluj pentru comportamentul suporterilor la meciul din 13 octombrie cu Slavia Praga, din Conference League.

CFR Cluj a primit o amendă de 10.000 de euro şi o pedeapsă constând în închiderea parţială (cel puţin 2.000 de locuri) a stadionului său la următorul meci de acasă din cupele europene. Sancţiunea care afectează prezenţa suporterilor este suspendată pe o perioadă de probă de un an.

Sancţiunile s-au dictat din cauza comportamentului rasist şi/sau discriminatoriu al fanilor. Echipa CFR Cluj a câştigat în 13 octombrie meciul de pe teren propriu cu formaţia cehă Slavia Praga, scor 2-0, în grupa G a Conference League. Partida a fost întreruptă timp de 15 minute după ce un spectator a suferit un stop cardio-respirator, scrie News.ro.

CFR Cluj s-a calificat în 16-imile Conference League

Obligată să câștige pentru a-și asigura calificarea, CFR Cluj și-a îndeplinit obiectivul: victorie cu 1-0 contra lui FC Ballkani grație golului reușit de Nana Boateng în minutul 17. Trupa lui Dan Petrescu a terminat grupa cu 10 puncte, pe locul secund, la o lungime în spatele liderului Sivasspor, dar peste Slavia Praga (8p) și FC Ballkani (4p).

Astfel, CFR Cluj își va continua aventura europeană. Campioana României va merge în 16-imile Conference League, fază denumită și play-off pentru optimi. Aici, formația antrenată de Dan Petrescu va întâlni o formație care a încheiat pe locul 3 în grupele din Europa League.