Atenție, FCSB! Posibila adversară din play-off i-a demolat pe irlandezi în meciul tur

Viking FK Conference League FCSB sligo rovers Conference League
Data publicarii: Joi 04 August 2022, 23:14
Data actualizarii: Joi 04 August 2022, 23:14

Viking FK - Sligo Rovers, duelul care poate da adversara lui FCSB din play-off-ul Conference League, s-a încheiat cu o victorie clară a norvegienilor, scor 5-1.

Partida s-a disputat la Stavanger, iar Viking a rezolvat meciul din primele minute. Norvegienii au marcat prin Zlatko Tripic și Samuel Fridjonsson, iar după doar opt minute scorul era deja 2-0.

Viking FK, posibila adversară a FCSB, victorie clară în Conference League

După pauză, norvegienii au continut să domine și au mai înscris de trei ori, prin Mai Traore (53), Niklas Sandberg (60) și Edvin Austbo (86). Irlandezii de la Sligo Rovers au înscris golul de onoare în minutul 89, prin David Cawley.

În sezonul trecut, Viking a încheiat pe locul 3 din Norvegia, la șase puncte de campioana Bodo/Glimt, iar în actuala stagiune, ajunsă în etapa 17, elevii lui Bjarte Lundre Aarsheim ocupă locul 5, cu 28 de puncte, la 11 lungimi de liderul Molde.

În precedentul tur preliminar din Conference League, Viking a reușit să elimine formația cehă Sparta Praga, scor 2-1, la general.

Viking FK, de opt ori campioană a Norvegiei, ultima oară în 1991, are un lot cotat de Transfermarkt la 9 milioane de euro, de aproape patru ori mai puțin decât al celor de la FCSB (35,3 milioane de euro).

FCSB este favorită la calificarea în play-off-ul Conference League și, implicit, la un duel cu Viking, după ce formația lui Nicolae Dică a învins în deplasare, în manșa tur, echipa slovacă Dunajska Streda, scor 1-0.