Andrea Compagno Anderlecht FCSB Conference League
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Vineri 16 Septembrie 2022, 00:08
Data actualizarii: Vineri 16 Septembrie 2022, 00:18

FCSB a remizat cu Anderlecht în runda a doua a grupelor UEFA Europa Conference League, scor 0-0.

Roș-albaștrii au obținut primul punct din grupele UEFA Europa Conference League, după înfrângerea suferită în meciul tur cu West Ham United, de săptămâna trecută, scor 1-3. FCSB nu a mai reușit însă să marcheze în duelul de pe Arena Națională, însă a avut un penalty neacordat, după un fault al portarului la Dawa.

În timpul partidei s-a remarcat și un lucru inedit. Andrea Compagno, unul dintre ultimii fotbaliști transferați de FCSB în perioada de mercato, a fost introdus în teren de Nicolae Dică la pauză. Atacantul nu a reușit să se remarce pe teren, însă ceea ce a ieșit în evidență a fost numele său scris greșit pe tricou.

În loc de Compagno, pe tricoul fotbalistului transferat de la FCU Craiova a apărut „Campagno”.

Calcule pentru FCSB după remiza cu Anderlecht

În celălalt meci al grupei, West Ham s-a impus la limită pe terenul lui Silkeborg, scor 3-2. Danezii au deschis scorul în minutul 5, prin Kusk, însă londonezii conduceau la pauză cu 3-1 grație reușitelor lui Lanzini (13), Scamacca (25) și Dawson (38). Gazdele au redus din handicap în minutul 75, prin Tengstedt.

Astfel, după primele două runde din grupa B a Conference League, FCSB ocupă locul 3, cu un punct, la cinci lungimi de liderul West Ham și la trei de Anderlecht.

În acest context, FCSB pare obligată să câștige meciurile cu Silkeborg, următoarele două din grupă, pentru a păstra șanse reale la calificare.