VIDEO Zlatan Ibrahimovic, pedepsit după gestul grosolan din meciul cu Spania

Zlatan Ibrahimovic Suedia CM 2022
Data publicarii: Luni 15 Noiembrie 2021, 17:29
Data actualizarii: Luni 15 Noiembrie 2021, 17:56

Suedia a pierdut meciul cu Spania, 0-1, din preliminariile Campionatului Mondial.

Spania și Suedia s-au întâlnit în ultimul meci din Grupa B de calificare la Campionatul Mondial din 2022. Ibericii și-au adjudecat victoria, cu 1-0, grația golului marcat de Alvaro Morata în minutul 86, și locul la turneul final din Qatar.

Suedia era nevoită să câștige duelul cu naționala lui Luis Enrique pentru a fi prezentă direct la Campionatul Mondial, însă nordicii nu l-au putut învinge pe Unai Simon, așa că sunt nevoiți să treacă prin focurile barajului.

Aruncat pe teren de Janne Andersson, în minutul 73, Ibrahimovic (40 ani) nu a izbutit să înscrie golul de care Suedia avea nevoie. Ba mai mult, după reușita ibericilor, atacantul lui AC Milan și-a vărsat nervii pe Cesar Azpilicueta, la ultima fază a jocului, lovindu-l cu cotul în spate.

Convins de protestele jucătorilor spanioli, arbitrul i-a arătat cartonașul galben lui Ibrahimovic pentru faultul grosolan, așa că suedezul va fi suspendat la primul meci pe care naționala sa îl va disputa pentru barajul de calificare la Cupa Mondială din Qatar.