NEWS ALERT Sadio Mane, OUT de la Cupa Mondială! Senegalezii au făcut anunțul oficial

Sadio Mane Cupa Mondiala Cupa Mondiala din Qatar CM 2022
Data publicarii: Joi 17 Noiembrie 2022, 21:20
Data actualizarii: Joi 17 Noiembrie 2022, 21:27

Sadio Mane (30 de ani) va rata Cupa Mondială din Qatar, din cauza accidentării care i-a dat bătăi de cap în ultimele săptămâni.

Prezența sa la turneul final a fost pusă sub semnul întrebării, chiar dacă Mane a fost, inițial, convocat la naționala Senegalului. Cu trei zile înainte de startul turneului final, reprezentanții Federației Senegaleze au comunicat că Mane nu va fi apt pentru Cupa Mondială.

Este o adevărată lovitură pentru senegalezi, având în vedere că Mane este un jucător cheie pentru echipa națională. A strâns 92 de meciuri, a marcat 33 de goluri și a fost un pilon important pentru câștigarea Cupei Africii în 2022.

Sadio Mane a suferit o accidentare la ultimul meci al lui Bayern

Mane a părăsit terenul în minutul 20 al victoriei cu 6-1 a lui Bayern în campionat, împotriva lui Werder Bremen, marţi, după ce s-a accidentat într-o luptă pentru balon.

Cotidianul sportiv francez L'Equipe a scris că accidentarea îl va forţa pe Mane să ia o pauză de câteva săptămâni. Atacantul african este un fotbalist cheie pentru selecţionata Senegalului care joacă în Grupa A la Cupa Mondială, unde va evolua în ordine cu Olanda (21 noiembrie), Qatar şi Ecuador.

„Sadio Mane a fost lovit la picior, ceea ce i-a cauzat dureri. Nimic prea grav şi participarea lui la Cupa Mondială nu ar trebui să fie în pericol”, comunicase iniţial Bayern Munchen.

În acest sezon, Mane a disputat 14 meciuri şi a marcat şase goluri în Bundesliga şi 11 goluri în toate competiţiile.