NEWS ALERT Senegalul a anunțat lotul pentru Cupa Mondială din Qatar! Ce se întâmplă cu Sadio Mane

Sadio Mane Campionatul Mondial senegal CM 2022
Data publicarii: Vineri 11 Noiembrie 2022, 12:20
Data actualizarii: Vineri 11 Noiembrie 2022, 12:20

Prezența lui Sadio Mane (30 de ani) la Cupa Mondială din Qatar a fost pusă sub semnul întrebării, din cauza accidentării suferite de atacant în ultimul meci al celor de la Bayern Munchen.

Așa cum au anunțat cei din Federația Senegaleză de Fotbal, Mane este inclus în lotul care va face deplasarea în Qatar pentru turneul final, chiar dacă s-a accidentat la tendon.

Bayern Munchen nu a vrut să ofere foarte multe detalii despre accidentarea lui Mane și a precizat doar că senegalezul va rata următorul meci din Bundesliga, cu ultima clasată, Schalke.

Rămâne de văzut dacă Mane va putea evolua din postura de titular pentru cei de la Senegal, având în vedere că, cel mai probabil, nu este complet refăcut.

Sadio Mane a suferit o accidentare la ultimul meci al lui Bayern

Mane a părăsit terenul în minutul 20 al victoriei cu 6-1 a lui Bayern în campionat, împotriva lui Werder Bremen, marţi, după ce s-a accidentat într-o luptă pentru balon.

Cotidianul sportiv francez L'Equipe a scris că accidentarea îl va forţa pe Mane să ia o pauză de câteva săptămâni. Atacantul african este un fotbalist cheie pentru selecţionata Senegalului care joacă în Grupa A la Cupa Mondială, unde va evolua în ordine cu Olanda (21 noiembrie), Qatar şi Ecuador.

''Sadio Mane a fost lovit la picior, ceea ce i-a cauzat dureri. Nimic prea grav şi participarea lui la Cupa Mondială nu ar trebui să fie în pericol'', comunicase iniţial Bayern Munchen.

Antrenorul principal Julian Nagelsmann a precizat că Mane, de două ori ales cel mai bun fotbalist al Africii, va fi supus unor examinări imagistice: ''Nu pot spune nimic sigur, a luat o lovitură în capul tibiei. Este un loc neplăcut, iradiază puţin în muşchi. Cred că trebuie să meargă la radiografie pentru a vedea dacă există ceva acolo. Dar sper că nimic nu este în neregulă. Încă nu pot spune nimic sigur''.

În acest sezon, Mane a disputat 14 meciuri şi a marcat şase goluri în Bundesliga şi 11 goluri în toate competiţiile.