Kylian Mbappe își asumă în totalitate posibila amendă din partea FIFA: "Nu e treaba lor să plătească"

kylian mbappe Campionatul Mondial de Fotbal Campionatul Mondial Qatar 2022 Franta CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 05 Decembrie 2022, 14:37
Data actualizarii: Luni 05 Decembrie 2022, 14:38

Franța s-a calificat în sferturile de finală de la Campionatul Mondial din Qatar, după victoria cu Polonia, scor 3-1.

Golurile reprezentativei franceze au fost înscrise de Olivier Giroud, în minutul 44, şi de Kylian Mbappe, în minutele 74 şi 90+1.

Reușita Poloniei a fost a lui Robert Lewandowski dintr-o lovitură de pedeapsă executată de două ori. Polonezul a tras slab prima oară şi Lloris a apărat, dar portarul francez nu a avut un picior pe linia porţii şi, la reluare, starul de la FC Barcelona a înscris. Franţa s-a calificat în sferturile de finală, unde va juca împotriva Angliei.

În vârstă de 23 de ani, starul francez a ajuns la nouă reușite la Campionatul Mondial, depășindu-l pe Pele care avea șapte goluri marcate la turneele finale înainte să împlinească 24 de ani.

FFF riscă să fie amendată din cauza lui Kylian Mbappe

După victoriile cu Australia și Danemarca, formația antrenată de Didier Deschamps și-a asigurat biletul pentru optimi. Kylian Mbappe a fost desemnat de fiecare dată omul meciului, iar în jurul starului francez s-a iscat o adevărată controversă, din cauza faptului că, la momentul respectiv, nu a oferit declarații la finalul partidelor.

Publicația Marca a dezvăluit la momentul respectiv că ar putea exista o înțelegere între jucător și Federația Franceză de Fotbal pentru ca Kylian Mbappe să nu ofere declarații, urmând ca amenzile pe care le vor primi din partea FIFA să fie suportate de ambele părți.

"Trebuie să mă concentrez pe acest turneu și pe fotbal. Atunci când vreau să mă concentre, așa o fac (n.r. - făcând referire la faptul că a refuzat să vorbească cu presa până acum).

Am auzit că Federația Franceză de Fotbal va fi amendată pentru decizia pe care am luat-o, voi plăti eu, nu e treaba lor să plătească pentru comportamentul meu. Este competiția visurilor mele și sunt încântat că mă aflu aici", a declarat Kylian Mbappe la conferința de presă susținută după meciul cu Polonia.