CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Miercuri 23 Noiembrie 2022, 18:31
Data actualizarii: Miercuri 23 Noiembrie 2022, 18:41

Naţionala de fotbal a Germaniei era neînvinsă în ultimele sale 26 de meciuri la Cupa Mondială în care a deschis scorul, notează Agerpres după ce selecţionata antrenată de Hansi Flick a pierdut miercuri în faţa Japoniei (1-2) în prima sa partidă la CM 2022 din Qatar.

Ilkay Gundogan (33 - penalty) a deschis scorul pentru echipa antrenată de Hansi Flick, dar niponii, care au avut o posesie de doar 26%, au întors rezultatul în ultimul sfert de oră prin reuşitele a două rezerve, Ritsu Doan (75), Takuma Asano (83).

Ultima oară când Germania pierduse la un Mondial după ce a marcat prima a fost în sferturile de finală ale ediţiei din 1994. Atunci, Lothar Matthaus a punctat pentru Germania, însă golurile lui Hristo Stoicikov şi Iordan Lecikov au adus calificarea Bulgariei în semifinale.

Germania nu mai pierduse la un Mondial după ce a condus la pauză din iunie 1978, când s-a înclinat în faţa Austriei. Partida de miercuri a pus capăt unei serii de 21 de meciuri fără înfrângere pentru Germania la această competiţie după ce a fost în avantaj la pauză.

• Germania a încheiat cu o posesie de 65%, faţă de 24% cât a avut Japonia (11% in contest), raportul şuturilor la poartă fiind de 25-11 pentru echipa lui Flick (8-3 pe poartă).

După acest debut nefericit, cvadrupla campioană mondială riscă să părăsească turneul final după faza grupelor, cum a făcut-o şi în urmă cu patru ani, în Rusia, când s-a clasat pe ultimul loc după înfrângeri cu Mexic şi Coreea de Sud.

Japonia a învins Germania în premieră, după ce au disputat anterior două meciuri amicale, primul câştigat de Germania, în 2004, la Yokohama (3-0), iar al doilea s-a încheiat la egalitate (2-2), înaintea CM 2006, la Leverkusen.

Miercuri are loc şi celălalt meci al grupei, Spania - Costa Rica (Al Thumama Stadium - Doha, 18:00). Partidele din runda a doua se vor juca duminică 27 noiembrie, Japonia - Costa Rica (Ahmad Bin Ali Stadium - Ar-Rayyan, 12:00) şi Spania - Germania (Al Bayt Stadium - Al Khor, 21:00).

Germania - Japonia 1-2 (1-0)

Au marcat: Ilkay Gundogan (33 - penalty), respectiv Ritsu Doan (75), Takuma Asano (83).