Virgil van Dijk Argentina Cupa Mondiala Olanda CM 2022
Data publicarii: Miercuri 28 Decembrie 2022, 22:04
Data actualizarii: Miercuri 28 Decembrie 2022, 22:03
Virgil van Dijk (28 de ani), fundașul lui Liverpool, a părăsit Cupa Mondială în faza sferturilor de finală alături de naționala Olandei.
Fotbalistul olandez Virgil van Dijk a mărturisit că nu a dormit ''două zile'' după ce a ratat la loviturile de departajare în meciul cu Argentina din sferturile de finală ale Cupei Mondiale 2022, încheiat cu victoria naţionalei sud-americane, ce avea să câştige competiţia, scrie site-ul TuttoMercatoWeb.

Virgil van Dijk: "Nu am putut dormi două zile după meciul cu Argentina"

Golul marcat pentru Liverpool în victoria cu Aston Villa, din campionatul Angliei, nu l-a ajutat pe Van Dijk să uite cum a ratat la loviturile de departajare împotriva Argentinei.

"Nu am putut dormi două zile după acel meci. Eşti atât de aproape, chiar şi după ce ai fost condus cu 2-0... Din păcate, ratezi o lovitură importantă şi doare foarte mult, am avut o după-amiază şi o noapte cu adevărat grele.

Am renunţat pentru puţin timp la fotbal şi am profitat de ocazie ca să fiu cu familia. Este cel mai important lucru din viaţă", a spus fundaşul, potrivit Agerpres.

Argentina a învins Olanda cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, într-un meci terminat la egalitate, 2-2 (0-1, 2-2), la finalul prelungirilor.