VIDEO Dezastru pentru Portugalia, probleme între Ronaldo și selecționer. Gestul nervos al lui CR7 în fața lui Fernando Santos

CM 2022
Data publicarii: Luni 15 Noiembrie 2021, 07:56
Data actualizarii: Luni 15 Noiembrie 2021, 08:13
Serbia a învins Portugalia în deplasare, scor 1-2, în meciul decisiv pentru calificarea la Mondialul din 2022.

Trupa antrenată de Dragan Stojkovic a obținut victoria în ultimele minute de joc prin golul marcat de Mitrovic și a obținut calificarea directă la Campionatul Mondial de anul viitor.

Portugalia și Serbia se aflau la egalitate de puncte înaintea acestei partide, iar lusitanii aveau nevoie de un egal pentru a obține primul loc în grupa A.

La finalul partidei, selecționerul Portugaliei a dat mâna cu adversarii și cu jucătorii săi, iar în momentul în care a ajuns în dreptul lui Cristiano Ronaldo, acesta a răbufnuit nervos și de-abia a schițat un gest spre Fernando Santos.

Până în minutul 90, scorul de egalitate dintre Portugalia și Serbia îi ducea pe lusitani automat la Mondialul din 2022, însă golul marcat de Mitrovic a stricat sărbătoarea acestora. Cristiano Ronaldo nu a avut o evoluție spectaculoasă, cu doar trei șuturi spre poartă, dintre care unul singur pe spațiul acesteia.

A cincea Cupă Mondială consecutivă pentru Ronaldo?

Portugalia merge la baraj din postura de favorită, astfel că adversarul ar putea fi unul facil, cel puțin teoretic. Starul de la Manchester United speră să obțină a cincea calificare la rând la un turneu final mondial. Prima ediție la care Cristiano Ronaldo a fost prezent a fost cea din 2006, iar de atunci nu a mai ratat vreuna.