brazilia - coreea de sud Brazilia CM 2022
Data publicarii: Luni 05 Decembrie 2022, 23:26
Data actualizarii: Luni 05 Decembrie 2022, 23:26

Brazilia s-a calificat fără emoții în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după 4-1 cu Coreea de Sud.

Braziliencele au fost din nou la înălțime pe stadionul 974 care a găzduit ultimul său meci la Cupa Mondială și care urmează să fie demolat după acest turneu final. Fanele au atras atenția în tribune și au fost principala atracție pentru fotografii prezenți la meci.

Braziliencele, atracția principală în tribune!

Brazilia a deschis scorul după doar șapte minute, prin Vinicius. Neymar a dus scorul la 2-0 în minutul 13, după un penalty acordat cu ajutorul arbitrajului video.

În minutul 29, Richarlison și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, după o fază superbă, iar Paqueta a dus scorul la 4-0 în minutul 36.

Cu un avantaj liniștitor încă din prima repriză, sud-americanii n-au mai forțat în partea secundă. Sud-coreenii au fost cei care au închis tabela, în minutul 76, cu un șut superb din afara careului expediat de Paik Seung-Ho.

Brazilia s-a calificat, astfel, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, unde vor întâlni Croația. Dacă vor reuși să treacă, sud-americanii se vor duela în semifinală cu învingătoarea dintre Olanda și Argentina.