"Ne cerem scuze fanilor! Trebuie sa acceptam criticile!" Era aproape de record, dar a fost DEZASTRU: "Prima finala e cu Chile"

Spania Chile Iker Casillas CM 2014
Data publicarii: Sambata 14 Iunie 2014, 08:58
Data actualizarii: Sambata 14 Iunie 2014, 08:56

Spania 1-5 Olanda / Campioana Mondiala en-titre e aproape de eliminarea de la Campionatul Mondial!

De la record la umilinta

Iker Casillas se pregatea de meciul care sa-l duca in istoria Campionatelor Mondiale. Portarul Realului avea inaintea meciului cu Olanda 433 de minute fara gol primit la CM si mai avea nevoie de 85 de minute pentru a bate recordul lui Walter Zenga stabilit in 1990.

A fost insa un dezastru! Van Persie si Robben au umilit apararea campioanei mondiale iar Casillas, cel care are cel putin 2 goluri pe constiinta, a reusit totusi sa limiteze proportiile scorului cu alte interventii.

Casillas si-a pus cenusa in cap la finalul partidei: "E momentul sa fim tacuti, sa reflectam si sa ne gandim la urmatorul meci cu Chile ca la o finala. Ne cerem scuze, eu sunt primul care o face, catre fanii nostri. Trebuie sa acceptam criticile si sa uitam cat mai rapid ce s-a intamplat.

Eu nu am fost la nivelul care trebuia si imi asum erorile. Nu am avut noroc, incepand cu mine. Acum ne gandim doar la urmatorul meci. Trebuie sa-mi fac mea culpa. Cand ne-au dat al treilea gol am cazut total. Suntem insa suficient de maturi sa facem fata criticilor. Trebuie sa rezolvam situatia.

Meciul cu Chile il vedem ca pe o finala. Daca era necesar sa pierdem intr-o asemenea maniera, asa sa fie. Olanda a fost mai buna si acum trebuie sa ne gandim la ce urmeaza" a declarat Casillas, citat de Marca.