Discul de Platini pentru inca un Blatter reusit se acorda... Frantei! Ofsaid cat 'la maison', L'Equipe titreaza, paradoxal, 'RESPECT' pe prima pagina!

Franta MONDIAL CM 2014
Data publicarii: Miercuri 20 Noiembrie 2013, 08:07
Data actualizarii: Miercuri 20 Noiembrie 2013, 08:51

Doua zile teri-bile in direct Sport.ro si Voyo.ro: ►Froch isi pune centurile la bataie, sambata 20:00 ► Bataie dupa blocuri in Bronx, duminica 4:00 ► Bile. Sa facem sport! Finala de la Bucuresti, duminica 19:30

Franta s-a calificat la Campionatul Mondial din Brazilia dupa ce a reusit sa intoarca infrangerea suferita saptamana trecuta in Ucraina, 0-2.

Francezii au invins cu 3-0 aseara, pe teren propriu, dar ucrainienii au contestat vehement arbitrajul lui Damir Skomina.

Si au avut toate motivele sa o faca, pentru ca Benzema se afla intr-o pozitie evidenta de ofsaid in momentul in care a primit pasa de la Valbuena si a inscris golul de 2-0.

E drept insa ca si francezii au fost dezavantajati de central intr-o faza, la un gol anulat gresit lui Benzema, la scorul de 1-0.

Greselile de arbitraj nu s-au incheiat aici! In minutul 49, Khacheridi a fost eliminat pentru cumul de cartonase dupa o faza la care nu l-a atins pe Ribery! Jucatorul lui Bayern a accentuat caderea si a stat minute bune la pamant desi reluarile arata ca nu a existat contact! VIDEO AICI

Povestea se repeta, dupa ce in 2010, francezii s-au agatat de mondialul din 2010 cu celebra 'mana a lui Henry'.

"Aceasta este magia fotbalului. Vineri, a fost teribil. Acum, am fost mari. Inima si entuziasm, asa ne-am calificat", a declarat dupa meci selectionerul Frantei, Didier Deschamps.

Faza de la golul de 2-0 (Benzema '34)