Brazilia - Chile, duelul celor mai faultate echipe! Franta e campioana la stat pe gazon iar Neymar e marea VICTIMA de la Mondial!

Brazilia Chile Franta CM 2014
Data publicarii: Sambata 28 Iunie 2014, 15:17
Data actualizarii: Sambata 28 Iunie 2014, 15:17

Bosnia este cea mai tare echipa, francezii petrec cel mai mult timp pe teren la o accidentare iar Neymar a simtit cel mai des contactul cu gazonul.

118 minute pierdute din cauza accidentarilor

Cei de la WSJ au calculat dupa faza grupelor de la Mondial cat timp au petrecut pe gazon jucatorii nationalelor prezente in Brazilia. Ei nu au luat in calcul si momentele in care a fost nevoie de schimbare sau ca jucatorii sa fie luati pe targa in afara terenului. Iar concluzia? Brazilia este echipa care a suferit cele mai multe astfel de 'accidentari', 17, Neymar fiind cel mai faultat, de 5 ori.

De la inceputul Mondialul au fost 302 jucatori care au ajuns pe gazon tipand de durere. In total, nu mai putin de 132 de minute pierdute din cauza accidentarilor. Au existat 9 accidentari care au dus la schimbare. Scazand cazurile mai serioase, se ajunge la 293 de cazuri care au avut o perioada cumulata de 118 minute si 21 de secunde.

Cei de la WSJ au mai observat ca exista o diferenta mare intre perioada de recuperare dupa o accidentare la echipele care sunt in avantaj pe tabela si la echipele care trebuie sa recupereze - 40 de accidentari si aproximativ 12.5 minute cumulate de recuperare pentru echipele care alergau dupa egalare si 103 de accidentari si de pana la 4 ori mai multe minute de recuperare pentru echipele care aveau avantaj.

Echipa care a stat cel mai mult pe gazon a fost Honduras - numai in prima repriza a meciului cu Franta jucatorii hondurieni au avut nevoie cumulat de 5 minute si 10 secunde pentru a-si reveni, cat timp scorul a fost 0-0! Echipa cea mai rezistenta a fost Bosnia, cea care a avut numai 2 accidentari si 24 de secunde in total de recuperare.

Faptul ca Chile a facut totul pentru victoria cu Spania se vede si in faptul ca in acel meci au avut numai putin de 11 accidentari, mai mult decat alte 24 de echipe in 2 meciuri!

Iata cat a durat in medie perioada de recuperare dupa o 'accidentare' pe teren in functie de tara: