VIDEO Uruguay 0-0 Franta la Cupa Mondiala! Vezi aici fazele meciului!

Franta Cupa Mondiala Uruguay CM 2010
Data publicarii: Vineri 11 Iunie 2010, 23:24
Data actualizarii: Sambata 12 Iunie 2010, 08:24

Franta n-a reusit sa bata in meciul de debut de la Cupa Mondiala! Viitoarea adversara a Romaniei din calificarile pentru EURO a avut o ocazie mare in debut si un om in plus timp de 10 minute, insa sud-americanii au rezistat.

Vicecampioana mondiala a comis-o inca de la debut. Echipa lui Domenech a avut o ocazie mare in starul partidei, cand Ribery a patruns vijelios pe stanga si l-a servit excelent in fata portii pe Govou. Acesta a pus latul in sase metri, dar a trimis pe langa poarta lui Muslera.

Forlan de la Atletico a avut si el o sansa in prima repriza, dar Lloris a respins. Cam atat in prima repriza, intr-un meci de la care se astepta un festival de goluri.

Nici a doua repriza n-a fost mai activa. Eliminarea lui Lodeiro si o incaierare intre Toulalan si capitanul Uruguayului Lugano i-a mai animat pe spectatori. Henry, omul care a calificat Franta la turneul final dupa o hent grosolan, a cerut penalty pentru hent in careu al unui adversar, dar arbitrul a refuzat. Acelasi Henry a avut sansa de a marca in ultima faza a partidei, insa a tras in zid de la 20 de metri.

VIDEO VEZI AICI REZUMATUL PARTIDEI

Franta si Uruguay remizeaza alb, scor 0-0, asta dupa ce si celalalt meci al grupei s-a incheiat la egalitate: Africa de Sud - Mexic, a fost 1-1.

Cartonase galbene: Victorino '60, Lodeiro '65, '81, Lugano '90+3 / Evra '12, Ribery '19, Toulalan '68.
Cartonas rosu: Lodeiro '81.

Partida a fost condusa de o bridada formata din centralul Yuichi Nishimura (Japonia), asistentii Toru Sagara (Japonia) si Hae Sang Jeong (Coreea de Sud), in vreme ce rezerva a fost Joel Aguilar (El Salvador).

Potrivit site-ului FIFA, jucatorul meciului a fost declarat uruguayanul Diego Forlan.

LIVE TEXT

Min 94: Executa Henry, insa in zid.

Min 93: Diaby patrunde in fata careului si este faultat. Lovitura libera de la 20 de metri!

Min 90: Corner pentru Franta. Malouda bate, dar trimite slab iar mingea este respinsa.

Min 89: Franta forteaza! Sagna trimite pentru Henry in careu, acesta reia din prima, dar mingea se loveste de un adversar! Francezul a cerut penalty pentru hent.

Min 85: Gignac intra in locul lui Govou.

Min 83: Henry are sansa de a marca, dar trimite peste de la marginea careului.

Min 81: Uruguay in 10! Lodeiro vede al doilea cartonas galben dupa un fault la centrul terenului la Sagna.

Min 80: Malouda patrunde si trage, dar portarul din Uruguay retine.

Min 73: Ocazie uriasa pentru Uruguay! Forlan reia din prima din careu, dar mingea trece pe langa! Suarez i-a pasat cu pieptul de la marginea careului!!

Min 71: Iese Anelka, intra Henry. Al 122-lea meci pentru atacantul Barcelonei la nationala.

Min 65: Gourcuff are sansa lui, dar trage slab.

Min 65: Lodeiro vede cartonasul galben.

Min 64: Forlan trage din lovitura libera, Lloris retine.

Min 64: Lodeiro intra in locul lui I.Gonzalez.

Min 52: Forlan e cautat cu o minge in careul Frantei, insa atacantul reia pe langa.

Min 46: Jocul s-a reluat cu Franta in atac.

PAUZA! Uruguay 0-0 Franta in Grupa A de la mondiale!

Min 43: Sagna trimite o centrare in careu, Anelka reia cu capul, dar din nou pe langa.

Min 36: Suarez scapa din marcaj spre poarta lui Lloris, dar se fluiera offside.

Min 30: Meciul s-a linistit, cele doua echipe se anihileaza la centrul terenului.

Min 21: Gourcuff mai incearca un sut, de data aceasta de la 30 de metri, dar mingea se duce peste.

Min 18: Gourcuff trage surprinzator din lovitura libera mult lateral dreapta, dar Muslera revine si respinge.

Min 16: Diego Forlan preia superb la marginea careului francez, trage la coltul lung, dar Lloris se intinde si respinge in corner.

Min 13: Atac periculos al francezilor. Gourcuff centreaza in careu, Anelka reia cu capul, dar trimite peste.

Min 10: Suarez scapa sigur spre poarta lui Lloris, preia pe piept si trage, insa arbitrul fluiera offside.

Min 7: Prima ocazie de gol! Ribery patrunde vijelios pe stanga si centreaza in fata portii la Govou. Acesta a pus latul din prima, insa mingea a trecut pe langa.

Min 5: Nicio ocazie de gol pana acum, cele doua reusesc sa se anihileze reciproc.

Min 1: A inceput meciul! Franta ataca!

Echipele de start:
Uruguay: Muselra, Lugano, Godin, Victorino, Suarez, Forlan, A.Pereira, Perez, M.Pereira, Rios, Gonzalez
Rezerve: Fucile, Gargano, Cavani, Eguren, Castillo, Abreu, Lodeiro, Scotti, A. Fernandez, S.Fernandez, Caceres, Silva

Franta: Lloris, Sagna, Abidal, Gallas, Ribery, Gourcuff, Govou, Evra, Toulalan, Diaby, Anelka
Rezerve: Reveillere, Planus, Cisse, Gignac, Henry, Malouda, Mandanda, Squillaci, A.Diarra, Valbuena, Clichy, Carrasso

INTRA ACUM PE SECTIUNEA WWW.SPORT.RO - CM 2010 SI VEZI TOATE GRUPELE SI PROGRAMUL MECIURILOR