Recordurile Cupei Mondiale! Ce performanta a batut Walter Zenga la Italia '90

Cupa Mondiala Walter Zenga CM 2010
Data publicarii: Vineri 04 Iunie 2010, 19:03
Data actualizarii: Vineri 04 Iunie 2010, 19:04

Recordurile inregistrate de jucatori la turneele finale ale Cupei Mondiale intre anii 1930- 2006

Jucatorii cu cele mai multe turnee finale: Antonio Carbajal (Mexic, 1950-1966) si Lothar Matthaus (Germania, 1982-1998).
Jucatorul cu cele mai multe titluri mondiale: Pele, 3 titluri (1958, 1962, 1970).
Jucatorul cu cele mai multe meciuri jucate la turneul final: Lothar Matthaus (Germania), 25 de meciuri, intre 1982 si 1998.
Jucatorul cu cele mai multe minute jucate la turneul final: Paolo Maldini (Italia), 2220 minute, intre 1990-2002.
Jucatorul cu cele mai multe meciuri jucate in preliminariile CM: Ivan Hurtado (Ecuador), 68 de meciuri (intre 1994-2010).
Jucatorul cu cele mai multe victorii la un turneu final: Cafu, 16 victorii, intre 1994 si 2006.
Jucatorul cu cele mai multe finale jucate: Cafu (1994, 1998, 2002).
Jucatorul cu cele mai multe meciuri in calitate de capitan la un turneu final: Diego Armando Maradona, 16 meciuri, intre 1986 si 1994.
Jucatorul cu cele mai multe meciuri in care a fost rezerva: Denilson (Brazilia), 11 partide, intre 1998 si 2002.
Cel mai tanar jucator la turneu final: Norman Whiteside (Irlanda de Nord) - 17 ani si 41 de zile (1982).
Cel mai tanar jucator in preliminarii: Souleymane Mamam (Togo) - 13 ani si 310 zile (2002).
Cel mai tanar jucator care a evoluat intr-o finala: Pele (Brazilia) - 17 ani si 249 zile (1958).
Cel mai in varsta capitan de echipa: Peter Shilton (Anglia) - 40 de ani si 292 de zile (1990).
Cel mai tanar capitan de echipa la un turneu de final: Tony Meola (SUA) – 21 de ani si 109 zile (1990).
Cel mai in varsta jucator la un turneu final: Roger Milla (Camerun) – 42 de ani si 39 de zile (1994).
Cel mai in varsta fotbalist care a evoluat intr-o finala: Dino Zoff (Italia) - 40 ani si 133 de zile (1982).
Cel mai in varsta jucator care a evoluat in preliminarii: MacDonald Taylor (Insulele Virgine) – 46 de ani si 180 de zile (2006).
Jucatorul cu cele mai multe goluri marcate la turneele finale: Ronaldo, 15 goluri (1998-2006).
Jucatorul cu cele mai multe goluri marcate la un singur turneu final: Just Fontaine (Franta), 13 goluri (1958).
Jucatorul cu cele mai multe goluri marcate in preliminarii: Ali Daei (Iran), 35 de goluri (1994-2006).
Jucatorul cu cele mai multe goluri marcate intr-un meci: Oleg Salenko (Rusia), 5 goluri (Rusia – Camerun, scor 6-1, 1990).
Jucatorul cu cele mai multe meciuri marcate intr-un meci pierdut de echipa sa: Ernest Wilimowski (Polonia), 4 goluri, Polonia – Brazilia, scor 5-6, la turneul final din 1938.
Jucatorul cu cele mai multe goluri marcate intr-un meci din preliminarii: Archie Thompson (Australia), 13 goluri, Australia – Samoa Americana, scor 31-0, in grupa 1 a zonei Oceania (2002).
Jucatorul cu cele mai multe goluri marcate intr-o finala: Geoff Hurst (Anglia), 3 goluri, Anglia – Germania, scor 4-2 (1996).
Jucatorii cu cele mai multe goluri marcate in toate finalele: Vava (Brazilia – Suedia, 2 goluri in 1958, Brazilia – Cehoslovacia, un gol, in 1962), Pelé (Brazilia – Suedia, 2 goluri, in 1958, Brazilia – Italia, un gol in 1970), si Zinedine Zidane (Franta – Brazilia, 2 goluri, in 1998, Franta – Italia, un gol in 2006).
Jucatorii cu cele mai multe hattrick-uri: Sandor Kocsis (Ungaria, in 1954), Just Fontaine (Franta, in 1958), Gerd Muller (Germania, in 1970) si Gabriel Batistuta (Argentina, 1994 si 1998), cate doua.
Jucatorul care a marcat cel mai rapid hattrick marcat de un jucator intrat pe parcursul meciului: Laszlo Kiss (Ungaria), 8 minute, a marcat in minutele 69, 72 si 76 ale partidei cu Salvador, scor 10-1.
Cel mai tanar marcator la un turneu final: Pele (Brazilia), 17 ani si 239 de zile in partida Brazilia – Tara Galilor, scor 1-0 (1958).
Cel mai tanar marcator intr-o finala: Pele (Brazilia), 17 ani si 249 de zile in partida Brazilia – Suedia, scor 5-2 (1958).
Cel mai in varsta marcator la un turneu final: Roger Milla (Camerun) – 42 de ani si 39 de zile, in meciul Camerun – Rusia, scor 1-6 (1994).
Cel mai in varsta marcator intr-o finala: Nils Liedholm (Suedia) – 35 de ani si 263 de zile, in meciul Brazilia – Suedia, scor 5-2 (1958).
Cel mai rapid gol marcat la Cupa Mondiala: Hakan Sukur (Turcia), secunda 11, in meciul Turcia – Coreea de Sud, scor 3-2.
Cel mai rapid gol marcat de o "rezerva": Ebbe Sand (Danemarca), 16 secunde, in meciul Danemarca – Nigeria, scor 4-1.
Cel mai rapid gol marcat intr-o finala: Johan Neeskens (Olanda), 90 de secunde, in meciul Olanda – Germania, scor 1-2 (1974).
Cel mai rapid gol marcat in preliminarii: Davide Gualtieri, secunda 8, in meciul San Marino – Anglia, scor 1-7 (1994).
Portarul cu cele mai multe meciuri fara gol primit la un turneu final: Peter Shilton (Anglia) si Fabien Barthez (Franta), zece meciuri.
Portarul cu cele mai multe minute consecutive fara gol primit la un turneu final: Walter Zenga (Italia), 571 de minute (1990).
Portarul cu cele mai multe minute consecutive fara gol primit in preliminarii: Richard Wilson (Noua Zeelanda), 921 de minute.
Portarul cu cele mai multe goluri primite: Antonio Carbajal (Mexic) si Mohamed Al-Deayea (Arabia Saudita), cate 25 de goluri.
Portarul cu cele mai multe goluri primite la un turneu final: Hong Duk-Yung (Coreea de Sud), 16 goluri.
Portarii cu cele mai putine goluri primite la un turneu final care au devenit campioni mondiali: Fabien Barthez (Franta), Gianluigi Buffon (Italia), cate doua.
Portarul cu cele mai multe goluri primite intr-un singur meci: Luis Guevara Mora (Salvador), zece goluri.
Portarul cu cele mai putine goluri primite la un turneu final: Pascal Zuberbuhler (Elvetia), 0 goluri.
Cel mai rapid cartonas galben primit: Giampiero Marini (Italia) si Sergei Gorlukovici (Rusia), primul minut.
Cel mai rapid cartonas galben primit: Jose Batista (Uruguay), secunda 56, intr-un meci cu Scotia, din anul 1986.
De precizat ca argentinianul Claudio Caniggia este unicul fotblist care a fost eliminat la un turneu final in timp ce se afla pe banca de rezerve.
Jucatorii cu cele mai multe cartonase primite: Zinedine Zidane (Franta), Cafu (Brazilia), cate 6.
Jucatorii cu cele mai multe cartonase galbene primite: Cafu (Brazilia), 6.
Jucatorii cu cele mai multe cartonase rosii primite: Rigobert Song (Camerun) si Zinedine Zidane (Franta), cate doua.

Sursa: MediaFax