Elvetia are cea mai TARE aparare din istoria mondialului! Vezi ce a facut Federer dupa meciul cu Falla:

Elvetia Chile Roger Federer CM 2010
Data publicarii: Luni 21 Iunie 2010, 18:44
Data actualizarii: Luni 21 Iunie 2010, 18:55

Elvetia a deposit recordul de minute fara gol primit in meciuri la Cupa Mondiala, dupa ce a reusit sa-si mentina poarta "intacta" in primele 67 de minute ale jocului cu Chile, de la Port Elizabeth, din grupa H a competitiei din Africa de Sud.

Elvetia, cu 551 de minute fara gol primit, a depasit recordul de 550 de minute stabilit de Italia, intre 17 iunie 1986 si 3 iulie 1990.

In 2006, Elvetia a remizat cu Franta (0-0), a invins Togo (2-0) si Coreea de Sud (2-0), fiind apoi eliminata de Ucraina (0-0), dupa prelunigiri si lovituri de departajare.

De asemenea, Elvetia nu a primit gol nici in meciul cu Spania, scor 1-0, de la competitia din Africa de Sud.

Cel mai mare fan al Elvetiei in meciul cu Chile a fost chiar Federer, care imediat dupa meciul castigat extrem de greu in fata anonimului Falla din primul tur de la Wimbledon a fugit la primul televizor pentru a urmari meciul :))