Germania 0-1 Serbia! Jovanovic, eroul sarbilor!

Germania Cupa Mondiala Serbia CM 2010
SPORT.RO
Data publicarii: Vineri 18 Iunie 2010, 16:22
Data actualizarii: Vineri 18 Iunie 2010, 19:54

CLICK AICI PENTRU REZUMAT

Cea mai promitatoare echipa dupa primele meciuri din grupe a pierdut la Cupa Mondiala. Serbia a reusit o victorie imensa in fata nemtilor, iar Milan Jovanovic este erou!

Germania a jucat din minutul 37 cu un om in minus, dupa eliminarea lui Klose. Sarbii au marcat imediat, prin Milan Jovanovic, care l-a invins pe Neuer cu un sut din apropiere.

Ghinionul nemtilor a continuat si in repriza a doua. Podolski a ratat penalty, dupa un hent al lui Vidic in careu.

Serbia a relansat lupta din grupa D. Germania a castigat cu 4-0 in primul meci cu Australia. Serbia a pierdut cu 0-1 cu Ghana.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Portarul sarbilor Stojkovic a fost ales de FIFA omul meciului.

"Am avut multe probleme azi, doua cartonase galbene si apoi rosu pentru Klose, multe ocazii ratate, si in plus un penalti ratat. In prima repriza, am incercat sa practicam acelasi joc din partida cu Australia, iar, in partea secunda, jucatorii mei au avut curaj, desi erau 10 contra 11. ,Speram intr-o remiza, am avut multe ocazii, insa din pacate nu am reusit sa le fructificam. Insa, nu am niciun dubiu ca ne vom califica mai departe. Suntem dezamagiti, dar avem vointa de a merge in optimi", a spus Joachim Low.

La randul sau, atacantul Lukas Podolski, care a ratat un penalti in meciul cu Serbia, a declarat ca a fost vina sa. "A fost vina mea ca am ratat acel penalti. Trebuie sa-mi asum greseala. Aceasta infrangere este foarte amara, am fi putut face un pas mare spre optimi", a spus jucatorul.

"Nu am inceput meciul la fel de bine ca in intalnirea cu Australia. Excluderea lui Klose a fost foarte severa. La acea faza, toti spectatorii isi pot face o idee. In zece meciul devenea greu si am si luat acel gol idiot imediat dupa faza eliminarii", a dec;arat, dupa meci, fundasul si capitanul nationalei Germaniei, Philipp Lahm.

"Este o victorie pentru poporul nostru, care va sti sa o sarbatoreasca. Echipa nationala este reprezentativa pentru poporul nostru, energic si chiar putin arogant cateodata. Toti sarbii se pot recunoaste in aceasta echipa si noi le dedicam victoria", a spus Radomir Antici.

Radomir Antici a precizat ca victoria este foarte importanta din punct de vedere psihologic pentru jucatorii sai. "Sunt foarte fericit. Aceasta victorie e mai mult decat o simpla victorie. Are un impact psihologic mai mare decat orice alta victorie. Am avut o atitudine pozitiva si o vom avea si contra Australiei, care este un adversar dificil. Victoria ne permite sa ne decidem singuri soarta. Felicit intreaga echipa. Au evoluat cu multa energie si asta ne-a lipsit in primul meci. Pentru mine, atitudinea noastra pozitiva ne-a facut sa castigam meciul. Noi eram sub presiune", a explicat Antici.

Selectionerul sarb este convins ca momentul decisiv al partidei l-a reprezentat ratarea penaltiului de catre Podolski. "Eliminarea lui Klose a fost o pierdere pentru Germania, chiar si cu intrarea lui Gomez pe urma. Dupa penalti, am fost si mai puternici. Eu cred in jucatorii mei. Puteam sa avem o evolutie si mai buna, dar in fotbal se pot face si greseli. Nu stiu daca este intoarcerea razboinicilor, dar avem incredere in noi. Avem o a doua sansa de calificare si depinde de noi. Avem patru zile sa ne pregatim urmatorul meci", a concluzionat el.

Radomir Antici a mentionat ca nu are nicio preferinta in privinta rezultatului celuilalt meci din grupa, Ghana - Australia.

Echipele de start:
Germania: Neuer, Friedrich, Khedira, Schweinsteiger, Ozil, Podolski, Klose, Muller, badstuber, Lahm, Mertesacker

Serbia: Stojkovic, Kolarov, Vidic, Ivanovic, Stankovic, Jovanovic, Zigic, Krasic, NInkovic, Subotic, Kuzmanovic

ARTICOLE PE SUBIECT
Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!