UMILINTA! Italia distrusa de Brazilia: 0-3, afara de la Cupa Confederatiilor!

Brazilia Italia Campionate externe
Data publicarii: Duminica 21 Iunie 2009, 23:34
Data actualizarii: Luni 22 Iunie 2009, 01:23

ITALIA 0-3 BRAZILIA!!! Italia anunta prin Buffon ca poate castiga si Cupa Confederatiilor, dupa Campionatul Mondial de acum trei ani! Dubla lui Luis Fabiano si autogolul lui Dossena trimit Italia acasa. Brazilia si SUA merg in semifinale!

â–º Spania a mai batut un record! Romania este ultima echipa care a batut Spania!

"Am fost mumificati", au scris ziarele din Italia dupa umilinta cu Egiptul. Buffon si ai lui au promis revansa: victorie cu Brazilia lui Dunga!

Umilinta a fost si mai mare pentru Cannavaro si ai lui. Brazilia a dat drumul la samba in Africa si au rezolvat ecuatia meciului in numai sapte minute, in prima repriza!

ITALIA: Buffon, Chiellini, Cannavaro, Toni, De Rossi, Iaquinta, Camoranesi, Zambrotta, Montolivo, Pirlo, Dossena.

BRAZILIA: Julio Cesar, Maicon, Lucio, Juan, Melo, G Silva, L Fabiano, Kaka, Robinho, Santos, Ramires

Rusinea suportatata de italieni a fost cu atat mai mare cu cat Egiptul, care l-a invins pe Buffon in meciul anterior, a pierdut ultimul meci al grupei cu un sec 0-3 in fata americanilor!

4. Egipt 3 pct

Luis Fabiano a fost eroul serii. Atacantul Sevillei a marcat de doua ori, in minutele 37 si 42. Fabiano a oferit si faza zilei, cand a dat un inteviu in direct, de pe teren , imediat dupa marcarea celui de-al doilea gol!

Si italienii au avut pana la urma un motiv de bucurie: Cannavaro l-a egalat pe marele Maldini la numarul de selectii: 126!

In varsta de 35 de ani, Cannavaro a castigat Cupa Mondiala cu Italia in 2006 si ramane, alaturi de germanii Franz Beckenbauer si Matthias Sammer, printre fundasii care au primit Balonul de Aur(2006).

Purtator al banderolei de capitan de 65 de ori, Cannavaro a avut prima selectie la 22 ianuarie 1997 cu Irlanda de Nord. El si-a inceput cariera la Napoli, in era lui Diego Maradona.

Trecut pe la Parma, Inter Milano si Juventus, Cannavaro a revenit la Juve dupa trei sezoane la Real Madrid.