Chelsea 2-0 Arsenal | Juve 3-2 Roma. Trei penalty-uri si doua rosii | SHOW CR7! Real Madrid 5-0 Athletic Bilbao! Ronaldo are 13 goluri in 7 etape

Alexandru Maxim Cosmin Contra Campionate externe
Live Blog

Campionate de 5 stele

Data publicarii: Duminica 05 Octombrie 2014, 21:00
Data actualizarii: Duminica 05 Octombrie 2014, 23:50

Vezi aici cele mai importante informatii din campionatele de top ale Europei si afla ce au facut romanii implicati in meciurile din Europa | Comentati aici alaturi de noi cele mai tari meciuri ale etapei din Europa.

21:33 05 Oct

REAL MADRID 5-0 ATHLETIC BILBAO

Real Madrid:
Casillas, Carvajal, Pepe, Ramos, Marcelo, Kroos, Modric, James, Bale, Cristiano, Benzema
Rezerve: Keylor Navas, Varane, Nacho, Arbeloa, Isco, Illarramendi, Chicharito.

Athletic Bilbao:
Iraizoz, De Marcos, Gurpegui, Laporte, Balenziaga, Iturraspe, Rico, Beñat, Susaeta, Muniain y Guillermo.
Rezerve: Herrerín, Etxeita, San José, Iraola, Ibai, Unai López, Viguera.

Min 89. GOL REAL! Ronaldo marcheaza ... fara sa vrea! Pepe a reluat spre poarta gresit la o centrare, Cristiano a deviat decisiv
Min 69. GOL REAL! Benzema reuseste si el dubla la o faza la care Ronaldo i-a pus mingea pe tava
Min 55. GOL REAL! Cristiano Ronaldo reuseste dubla
Min 41. GOL REAL! Benzema inscrie cu o lovitura de cap
Min 3. GOL REAL! Faza frumoasa in flancul drept al Realului, centrare in fata portii de unde Cristiano Ronaldo inscrie cu o lovitura de cap

19:17 05 Oct

Iata echipele de start la Dinamo Kiev - Sahtior

Dinamo Kiev
Rybka - Vida, Danilo Silva, Dragovic, Burda - Yarmolenko, Miguel Veloso, Sydorchuk, Lens - Belhanda - Kravets
Rezerve: Shovkovsky, Bezus, Rybalka, Husyev, Buyalskyy, Khacheridi, Teodorczyk

Sahtior
Kaniboloskiy - Srna, Kucher, Rakitskiy, Shevchuk - Douglas Costa, Stepanek, Ilinho, Taison - Alex Teixeira - Luiz Adriano
Rezerve: Fred, Bernard, Marlos, Fernando, Ordets, Gladkiy, Pyatov

Min 71. GOL DINAMO KIEV! Vida deschide scorul
Min 62. ||| Shevchuk primeste al doilea galben dupa ce fusese avertizat in prima repriza

18:35 05 Oct

Echipele de start la Juventus - AS Roma:

Juventus:
Buffon - Caceres, Bonucci, Chiellin - Pogba, Marchisio, Lichtsteiner, Asamoah - Pirlo - Tevez, Llorente
Rezerve: Storari, Rubinho, Ogbonna, Evra, Vidal, Pepe, Padoin, Pereyra, Mattiello, Coman, Giovinco, Morata

AS Roma:
Skorupski - Maicon, Manolas, Yanga-Mbiwa, Holebas - Pjanic, Keita, Nainggolan - Iturbe, Totti, Gervinho
Rezerve: Lobont, A Cole, Ljajic, Destro, Florenzi, Paredes, Torosidis, Ucan, Somma, Emanuelson, Calabresi, Sanabria

Min 87. ||| Bataie intre jucatorii celor doua echipe - Manolas si Morata sunt eliminati
Min 86. GOL JUVENTUS! Bonucci da lovitura pe final de meci!
Tevez deschide scorul din penalty
Min 27. Penalty pentru Juventus la un hent care a parut sa fie in afara careului

16:43 05 Oct

Incident incredibil intre Arsene Wenger si Jose Mourinho! Cei doi au fost la un pas sa se ia la bataie! Mourinho s-a dus la al 4-lea arbitru sa-i reproseze o decizie iar Wenger l-a impins pe managerul lui Chelsea!

Arbitrul a acordat la cateva minute distanta penalty pentru Chelsea (minutul 27) dupa o cursa extraordinara a lui Eden Hazard. Belgianul a transformat fara probleme

Un alt incident l-a avut in prim-plan pe Thibaut Courtois - portarul lui Chelsea s-a ciocnit cu Alexis Sanchez in minutul 10, a incercat sa continue insa a fost schimbat in minutul 23. A fost dus la vestiar insa apoi a fost transportat la spital

Meciul a inceput cu 15 minute intarziere pentru ca fanii lui Arsenal au aprins torte pe Stamford Bridge

15:49 05 Oct

Chelsea 2-0 Arsenal (Hazard 27 pen, Diego Costa 78)

Chelsea: Courtois, Ivanovic, Cahill, Terry (c), Azpilicueta; Matic, Fabregas; Schurrle, Oscar, Hazard; Diego Costa
REZ: Cech, Zouma, Filipe Luis, Mikel, Willian, Salah, Remy

Arsenal: Szczesny, Chambers, Mertesacker, Koscielny, Gibbs, Wilshere, Flamini, Cazorla, Ozil, Alexis, Welbeck
REZ: Martinez, Monreal, Coquelin, Rosicky, Oxlade-Chamberlain, Campbell, Podolski

Fabregas joaca impotriva fostei echipe. Pana in minutul 20, totul a mers perfect pentru Cesc

15:46 05 Oct

Tottenham 1-0 Southampton (Eriksen 40)

Tottenham: Lloris; Naughton, Kaboul, Vertonghen, Rose; Capoue, Mason; Eriksen, Chadli, Lamela; Adebayor.
REZ: Vorm, Dier, Fazio, Dembele, Townsend, Kane, Soldado

Southampton: Forster, Clyne, Fonte (c), Alderweireld, Bertrand, Wanyama, Schneiderlin, S. Davis, Tadi?, Mané, Pellè.
REZ:
K. Davis (GK), Gardos, Long, Cork, Mayuka, Reed, Targett.

15:24 05 Oct

FINAL pe Old Trafford! Man United se impune cu 2-1 si datorita lui De Gea, cel care a aparat penalty-ul lui Baines si a scos incredibil de sub bara in minutul 90+3! Di Maria a marcat 3 goluri si a pasat la alte 3 reusite in primele 5 meciuri la United, Falcao a marcat pentru prima data in tricoul lui United.

Man United este la un pas de un record in istoria Premier League, folosind 30 de jucatori in primele 7 etape. In schimb, Baines a ratat pentru prima data in Premier League un penalty

GOOL United! E 2-1 acum, dupa golul lui Falcao din min. 62! VIDEO AICI

GOL Everton! United este egalata prin reusita cu capul a lui Naismith, in min 55.

United 1-0 Everton la pauza. Oaspetii au ratat penalty prin Baines in min. 45+3!

19:13 04 Oct

Echipele de start la Aston Villa - Manchester City, duel intre echipa aflata pe locul 6 in Premier League si cea de pe locul 3.
Aston Villa
Guzan - Hutton, Senderos, Baker, Cissokho - Delph, Westwood, Cleverly - N'Zogbia, Richardson - Agbonlahor

Manchester City
Hart - Zabaleta, Kompany, Mangala, Kolarov - Milner, Fernandinho, Toure, Silva - Dzeko, Aguero

Min 88. GOL CITY! Sergio Aguero dubleaza avantajul campioanei Angliei cu un sut imparabil
Min 82. GOL CITY! Yaya Toure deschide scorul cu un sut pe stang dupa o pasa superba

18:40 04 Oct

Echipele de start la Rayo Vallecano - Barcelona. Luis Enrique l-a trimis pe Mathieu ca fundas stanga!

Portarul celor de la FC Barcelona, Claudio Bravo, a reusit sa reziste 21 de minute pentru a bate un record istoric in La Liga - Bravo nu a primit gol in primele 6 runde din Spania, lucru pe care nu l-a reusit decat un alt portar al Barcei, Pedro Maria Artola, in 1977.

In urma cu 37 de ani, Artola a primit primul gol abia in al 7-lea meci in minutul 20, lucru pe care Bravo a reusit sa-l evite, terminand si acest meci fara gol primit - Bravo a avut 4 interventii reusite.

Rayo 0

Toño, Insúa, Morcillo, Abdolulaye, Tito, Baena, Trashorras, Licá, Bueno, Kakuta, Leo Baptistao.

Barca 2
Bravo, Alves, Piqué, Bartra, Mathieu, Busquets, Xavi, Iniesta, Munir, Messi, Neymar.

Min 60. Morcillo primeste al doilea cartonas galben si este eliminat
Min 36. GOL BARCA! Neymar reuseste sa inscrie cu un sut in diagonala
Min 35. GOL BARCA! Messi deschide scorul cu o scarita peste portar

18:39 04 Oct

Gafa mare de arbitraj in partida dintre Liverpool si WBA - la 1-0 pentru gazde, arbitrul a acordat penalty pentru WBA la un fault care a avut loc in afara careului! Berahino a egalat de la punctul cu var, insa Henderson a readus-o pe Liverpool in avantaj cateva minute mai tarziu

16:29 04 Oct

Iata echipele de start la cele mai tari meciuri care incep acum

Borussia Dortmund 0-1 Hamburg (Lassoga 35)
BVB - Weidenfeller - Durm, Papastathopoulos, Hummels, Schmelzer - Kehl, Bender - Grosskreutz, Kagawa, Aubameyang - Ramos
HSV - Drobny - Diekmeier, Djourou, Westermann, Ostrzolek - Arslan, Behrami - Muller, Holtby, Jansen - Lasogga

Bayern Munchen 4-0 Hannover 96 (Lewandowski 6, 38 Robben 13, 79)
Bayern - Neuer - Rafinha, Benatia, Dante, Bernat - Lahm, Xabi Alonso, Alaba - Shaqiri, Lewandowski, Robben
Hannover - Zieler - Sakai, Marcelo, Felipe, Schulz - Kiyotake, Schmiedebach, Gullselam, Miiko Albornoz - Sobiech, Joselu

Liverpool 2-1 West Bromwich Albion (Lallana 45, Henderson 61 / Berahino 55)
LFC - Mignolet - Manquillo, Skrtel, Lovren, Moreno - Henderson, Gerrard, Lallana - Coutinho, Sterling, Lambert
WBA - Foster - Gamboa, Dawson, Lescott, Pocognoli - Morrison, Gardner - Dorrans, Sessegnon, Brunt - Berahino

Valencia 3-1 Atletico Madrid (Miranda 6 (a), Andre Gomes 7, Otamendi 13 / Mandzukic 29)
Valencia - Diego Alves - Barragan, Mustafi, Otamendi, Jose Gaya - Parejo, Fuego, Andre Gomes - Piatti, Alcacer, Rodrigo
Atletico - Moya - Gamez, Miranda, Godin, Siqueira - Tiago, Gabi - Koke, Griezmann, Arda Turan - Mandzukic

Pantilimon este rezerva in meciul celor de la Sunderland contra lui Stoke

00:00 04 Oct

PROGRAMUL MECIURILOR DE TOP DE SAMBATA IN ANGLIA, GERMANIA, ITALIA, SPANIA SI FRANTA

23:55 03 Oct

CONTRA, EGAL DRAMATIC | Cosmin Contra a fost salvat de un gol marcat in minutul 88 al meciului cu Cordoba. Patrick Ekeng Ekeng a deschis scorul pentru Cordoba in minutul 78, iar Diawara a egalat cu doua minute inainte de final.

23:26 03 Oct

HERTHA 3-2 STUTTGART. MAXIM, DOAR REZERVA | Alex Maxim nu a prins niciun minut in infrangerea suferita de Suttgart la Berlin, cu Hertha. VFB a pierdut cu 3-2, dupa ce a condus cu 1-0, din minutul 5, prin golul lui Leitner. Kalou a marcat de doua ori, in minutele 22 si 64, pentru ca Beerens sa marcheze in minutul 75. In minutul 83, Wagner si-a dat autogol.

22:10 03 Oct

GETAFE - CORDOBA | Echipa de start a lui Contra: Guaita, Juan Valera, Serio Escudero, Naldo, Velazquez, Lafita, Yoda, Diego Castro, Lacen, Michel, Pablo Sarabia

Cordoba: Juan Carlos, Jose Crespo, Inigo Lopez, Luso, Gunino, Pantic, Borja Garcia, Lopez Silva, Ekeng, Cartabia, Ghilas

21:00 03 Oct

BICFALVI A MARCAT IN UCRAINA | Eric Bicfalvi a marcat un gol in partida pe care echipa sa, Volin Lutk, a terminat la egalitate, vineri, pe teren propriu, scor 2-2 (0-0), cu Vorskla Poltava. Bicfalvi, care a jucat tot meciul, a transformat un penalti in minutul 54. Florentin Matei a fost si el integralist la Volin Lutk si a primit un cartona? galben in minutul 89. Celalalt gol al gazdelor a fost marcat de Mariotto, in minutul 86, din penalti, in timp ce pentru oaspeti au inscris Tursunov '78 si Dedesko '88. In urma acestei remize, Volin Lutk a urcat pe locul sase in clasament, cu 10 puncte.

20:53 03 Oct

ALEX MAXIM, REZERVA IN HERTHA - STUTTGART | Din pacate, Alex Maxim nu prinde primul 11 la Stuttgart, nici dupa accidentarea lui Didavi. Mijlocasul roman este rezerva in aceasta seara.

Echipele de start

Hertha: Kraft, Heitinga, Pekarik, Hosogai, Ben-Hatira, Skjelbred, Lustenberger, Stocker, Schulz, Beerens, Kalou

Stuttgart: Kirschbaum, Klein, Schwaab, Sakai, Rudiger, Gentner, Oriol Romeu, Leitner, Gruezo, Ibisevic, Kostic

19:45 03 Oct

LIVERPOOL | Inaintea meciului cu West Brom, Sturridge a semnat prelungirea contractului cu Liverpool. "Este o zi mare in viata mea", a declarat atacantul. Sturridge s-a inteles cu Liverpool pentru un contract pana in 2019.

19:34 03 Oct

CHELSEA - ARSENAL | Ramsey va lipsi 4 saptamani de pe teren, dupa accidentarea suferita cu Tottenham. Anuntul a fost facut chiar de Wenger, pe contul de Twitter al clubului. Arsenal va juca cu Chelsea etapa aceasta din Premier League.

19:12 03 Oct

RAYO - BARCELONA | "Nu imi voi schimba eu echipa dupa o infrangere", spune Luis Enrique inaintea meciului cu Rayo Vallecano din aceasta etapa de La Liga, referindu-se la meciul din Champions League, cu PSG, pierdut de Barcelona cu 3-2.

18:49 03 Oct

MANCHESTER UNITED - EVERTON | Moyes a fost demis la ultimul meci pe care Manchester United l-a jucat cu Everton. Din acea echipa, doar doi jucatori mai prind astazi, sub comanda lui van Gaal, primul 11.

18:27 03 Oct

COMENTEAZA AICI - cele mai bune comentarii apar in blogul www.sport.ro | Care va fi cea mai mare surpriza din Europa in acest weekend? Tu pe ce pui pariu?

18:07 03 Oct

LIGUE I | Dragos Grigore, convocat de Piturca la nationala pentru meciurile cu Ungaria si Finlanda din preliminariile pentru Euro 2016, joaca in aceasta etapa din Franta cu Saint Ettiene. Marseille, liderul clasamentului, cu 19 puncte dupa 8 etape, joaca la Caen, Bordeaux, echipa de pe 2, cu 17 puncte, are meci cu Reims, Lille, ocupanta locului 3, joaca in deplasare la Lyon, iar PSG, pe 4 abia, cu 14 puncte, are meci acasa cu Monaco.

18:00 03 Oct

BUNDESLIGA | Bayern Munchen, liderul Germaniei, cu 14 puncte dupa 6 etape, joaca in fata lui Hannover in acest weekend, in care Borussia Monchengladbach, echipa de pe locul secund, cu 12 puncte, se lupta cu Mainz. Leverkusen are meci cu Paderborn, pentru ca Dortmund, aflata abia pe 12, cu 7 puncte, sa joace cu Hamburg.

17:54 03 Oct

LA LIGA | Real Madrid - Bilbao e cel mai puternic meci al weekendului in Spania. Dupa 6 etape, Barcelona conduce in La Liga, cu 16 puncte, 4 peste Real Madrid. Valencia este pe locul 2 in clasament, cu 14 puncte, la egalitate cu Atletico Madrid. Pe 4 este Sevilla, cu 13 puncte. Un alt meci puternic, la varful clasamentului, este Valencia - Atletico Madrid.

17:45 03 Oct

GEORGE PUSCAS | Golgeterul roman de la Inter Primavera a primit un mesaj special din partea lui Mazzari inainte de meciul cu Fiorentina: "As vrea sa ii aduc in prima echipa pe Puscas, Bonazzoli si alti tineri, dar cel mai important lucru pentru noi este sa castigam meciuri"

17:41 03 Oct

SERIE A | Juventus - AS Roma si Fiorentina - Inter sunt cele doua meciuri extrem de tari din Italia in aceasta etapa. Daca Puscas ar putea fi din nou in lotul lui Inter pentru meciul cu echipa lui Tatarusanu, Juve - Roma inseamna derbyul celor mai in forma echipe din Italia in acest sezon. Sunt singurele echipe cu maximum de puncte din 5 etape. Juventus nu a mai primit gol acasa de aproximativ 5 luni.

17:32 03 Oct

FLORIN GARDOS | Din pacate pentru fostul fundas al Stelei, va absenta in meciul impotriva lui Tottenham, echipa lui Chiriches. Gardos este accidentat si rateaza sansa de a juca in "derby-ul romanilor" din Premier League. BBC noteaza ca, in cel mai bun caz, Gardos va fi rezerva.

17:25 03 Oct

PREMIER LEAGUE | Chelsea - Arsenal este capul de afis al acestei etape din Premier League. Dupa 6 etape jucate, Chelsea conduce clasamentul cu 16 puncte, 19 goluri marcate si 7 primite. Southampton, echipa lui Gardos, este marea surpriza a inceputului de sezon. Este pe 2, cu 13 puncte, urmata in clasament de Manchester City, cu 11 puncte, si Arsenal, cu 10 puncte. Manchester United este pe locul 7, cu 8 puncte, in timp ce vicecampioana Liverpool este abia pe 14, cu 7 puncte. Sunderland, echipa lui Pantilimon, este pe locul 17, cu 5 puncte, in timp ce Tottenham, unde Chiriches a facut un meci dezastruos in Europa League, este pe locul 8, cu 8 puncte.

17:18 03 Oct

ALEXANDRU MAXIM | Marcatorul unui gol pentru Stuttgart in acest sezon, Alex Maxim ar pute fi titular in fata celor de la Hertha Berlin, profitand de accidentarea lui Didavi. Hertha, locul 14 in Germania, si Stuttgart, locul 15, sunt la egalitate de puncte dupa 6 partide, fiecare acumuland cate 5 puncte. Stuttgart vine insa dupa doua meciuri fara infrangere, un egal, 2-2, cu Dortmund, si o victorie, 1-0, cu Hannover.

17:12 03 Oct

COSMIN CONTRA | Dupa 6 etape in Spania, Getafe a strans numai 6 puncte, dupa victoriile cu Almeria si Malaga, ambele meciuri incheiate 1-0. Getafe se afla in acest moment pe locul 14, in timp ce adversara de astazi, Cordoba, este pe ultimul loc in Spania, cu 3 puncte acumulate pana acum.

17:10 03 Oct

Cosmin Contra si Alexandru Maxim sunt cei doi romani implicati astazi in doua meciuri vitale pentru lupta la retrogradare in Spania, respectiv Germania. Stuttgart joaca in aceasta seara, de la 21:30 cu Hertha Berlin, in timp ce Getafe are meci acasa cu Cordoba, de la 22:00. Pe www.sport.ro puteti afla in timp real ce se intampla in cele doua partide.

Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »