Razvan Lucescu Alexandru Mitrita cupa greciei olympiacos PAOK Salonic Campionate externe
Data publicarii: Miercuri 27 Aprilie 2022, 23:09
Data actualizarii: Miercuri 27 Aprilie 2022, 23:10

PAOK Salonic s-a calificat în finala Cupei Greciei, după ce a remizat în returul cu Olympiacos, din deplasare, scor 1-1.

După 0-0 în turul de la Salonic, cele două formații au încheiat cu scor alb și primele 90 de minute de la Pireu. Golurile s-au marcat în prelungiri: Olympiacos a deschis scorul în minutul 105, prin Youssef El Arabi, din penalty, însă Antonio Colak i-a adus calificarea lui PAOK grație reușitei din minutul 109.

Răzvan Lucescu e în finala Cupei Greciei cu PAOK

Astfel, PAOK are șansa de a-și apăra trofeul grație regulii golului marcat în deplasare, care s-a păstrat în Cupa Greciei. În ultimul act, echipa lui Răzvan Lucescu va întâlni Panathinaikos, formație care a trecut în semifinale de Lamia, scor 3-0, la general.

Alexandru Mitriță a început din postura de rezervă la PAOK, a fost introdus de Răzvan Lucescu în minutul 62, însă a fost schimbat în minutul 90, după ce a acuzat probleme musculare.

Chiar dacă în campionat ocupă locul secund, la 11 lungimi în spatele liderului Olympiacos, cu șase runde înainte de final, PAOK este aproape de un nou trofeu sub comanda lui Răzvan Lucescu. Antrenorul român a mai cucerit de două ori Cupa Greciei (2018, 2019), dar și un titlu (2019).

De asemenea, PAOK a ajuns în acest sezon până în sferturile de finală ale Conference League, fază în care a fost eliminată de Olympique Marseille, scor 1-3, la general.