Miami Herald a analizat jocul lui Leo Messi din ultimul meci. Concluzia trasă de americani

Leo Messi Inter Miami Miami Herald Campionate externe Lionel Messi joacă la Inter Miami/sursa foto: Getty
Data publicarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 17:04
Data actualizarii: Duminica 21 Aprilie 2024, 17:04

Inter Miami a înfruntat-o pe Nashville duminică dimineață, ora 2:30 a României, scor 3-1.

Cele două echipe și-au dat întâlnire pe ”Chase Stadium” din Fort Lauderdale, Florida. La capătul celor 90 dem inute, Inter Miami a înregistrat toate cele trei puncte în Conferința de Est din Major League Soccer (MLS).

Nasville a deschis repede scorul, în minutul doi, prin autogolul lui Franco Negri, doar că echipa din Florida a revenit pe tabela de marcaj după ce ”Lionel Messi a făcut ceea ce face el deobicei”, așa cum au relatat americanii de la Miami Herald.

• Titular, starul argentinian a restabilit egalitatea, a pasat decisiv la majorarea diferenței și a înghețat tabela de marcaj pe final, după ce a executat elegant o lovitură de pedeapsă în partea secundă

”Lionel Messi, încurajat de un public record, a venit în ajutorul lui Inter Miami cu două goluri și un assist într-o victorie cu 3-1 în fața lui Nashville SC. Mulțimea aflată pe stadion a băzâit încă din momentul în care Messi a ieșit la încălzire înainte de startul meciului.

Messi a făcut ceea ce face Messi! A egalat în minutul 11 și a readus echipa în joc. A șutat, portarul lui Nashville a apărat, iar balonul a sărit la Luis Suarez, care i-a pasat înapoi lui Messi. Argentinianul a înscris din a doua încercare cu o finalizare perfectă.

Messi a mai înscris și în minutul 81, după ce Leo Afonso a fost doborât în careu”, au scris americanii de la Miami Herald.

Leo Messi și-a trecut numele pe tabela de marcaj, în sezonul în curs, de șapte ori în șase apariții în MLS. Pe deasupra, fotbalistul a oferit și trei pase decisive colegilor săi.

Winger-ul s-a transferat la Inter Miami în iulie 2023, liber de contract, după ce și-a încheiat înțelegerea cu Paris Saint-Germain.