Lucescu isi ia adio de la Sahtior? 6 meciuri fara victorie: 1-1 cu Metalurg

Mircea Lucescu Sahtior Donetk Campionate externe
Data publicarii: Sambata 27 Septembrie 2008, 22:10
Data actualizarii: Sambata 27 Septembrie 2008, 22:12
Formatia Sahtior Donetk, antrenata de Mircea Lucescu, a ajuns la a sasea partida consecutiva fara victorie, in urma rezultatului de egalitate inregistrat sambata, pe teren propriu, scor 1-1 (0-0), in fata echipei Metalurg Donetk, contand pentru etapa a IX-a a campionatului Ucrainei.

Pentru Sahtior, la care internationalul roman Razvan Rat a evoluat pe toata durata partidei, a deschis scorul Ilson Pereira Dias, in minutul 50, iar oaspetii au restabilit egalitatea prin Dimitrov, in minutele de prelungiri.

Echipa pregatita de Mircea Lucescu a reusit o singura victorie in actualul sezon din Ucraina, in partida din etapa a treia, de pe teren propriu, cu Illisivet Mariupiol, scor 3-0, disputata in 3 august. In celelalte opt etape, Sahtior a inregistrat sase remize si a suferit doua infrangeri.

In urma parcursului din acest sezon, Sahtior se afla pe locul 11 in clasament, la 13 puncte de eterna rivala Dinamo Kiev si Metalurg Donetk, formatii care se afla pe primele doua pozitii.