Liverpool a spulberat-o pe Dortmund pe Anfield! Reusita de 4-0 a venit dupa o faza FABULOASA! Gestul superb al lui Klopp! VIDEO

FC liverpool Borussia Dortmund Campionate externe
Data publicarii: Duminica 10 August 2014, 16:53
Data actualizarii: Duminica 10 August 2014, 16:51

In ultima partida amicala inainte de startul sezonului, Liverpool a facut spectacol in fata vice-campioanei Germaniei

Liverpool 4-0 Borussia Dortmund

Cu 3 dintre noile achizitii pe teren din primul minut (Manquillo, Can si Lovren), Liverpool a invins-o categoric pe Borussia Dortumnd, echipa de la care au lipsit insa jucatori importanti precum Weidenfeller, Hummels, Sahin si Reus.

Daniel Sturridge a deschis scorul in minutul 10 dupa o deviere superba a lui Coutinho, brazilianul fiind cel mai bun jucator de pe teren. Noul fundas central al 'cormoranilor', Dejan Lovren, a inscris la debut cu o lovitura de cap dupa cornerul lui Gerrard 3 minute mai tarziu.

Coutinho si-a incununat prestatia excelenta cu o reusita in minutul 49 pentru ca apoi sa aiba loc cea mai frumoasa faza a meciului - in minutul 69, Gerrard, Sterling si Coutinho au combinat din prima rapid si au destabilizat apararea lui Dortmund, mingea a ajuns la Sturridge care a driblat in careu si i-a pus mingea ideal lui Henderson.

Liverpool a castigat clar partida si a facut uitata plecarea lui Luis Suarez - peste o saptamana are loc primul meci al sezonului pentru Liverpool impotriva celor de la Southampton. De partea cealalta, Jurgen Klopp are motive de ingrijorare cu doar 3 zile inainte de partida din Supercupa Germaniei impotriva celor de la Bayern Munchen.

VEZI AICI REZUMATUL PARTIDEI

Jurgen Klopp a impresionat cand inainte de partida a salutat celebrul semn de pe Anfield