Inter - AC Milan fara Eto'o! Zambia si Camerun s-au calificat in sferturi la CAN!

AC Milan Camerun Inter Samuel Eto o Zambia Campionate externe
Data publicarii: Joi 21 Ianuarie 2010, 21:23
Data actualizarii: Joi 21 Ianuarie 2010, 21:56

Cel mai asteptat derby din Italia, Inter - AC Milan se va juca fara Eto'o. Camerunezul are treaba la Cupa Africii, acolo unde s-a calificat in sferturi, dupa 2-2 cu Tunisia in ultimul meci.

Selectionatele Zambiei si Camerunului s-au calificat, joi, in sferturile de finala ale Cupei Africii pe Natiuni (CAN) din Angola, dupa disputarea ultimei etape (a treia) a grupei D, informeaza site-ul oficial al competitiei.

La Lubango, Camerunul a terminat la egalitate, scor 2-2 (0-1), meciul in compania Tunisiei.

Punctele camerunezilor au fost reusite de Eto'o '47 si Nguemo '64, iar pentru tunisieni au inscris Chermiti '1 si Chedjou '63 (autogol).

La Benguela, Zambia a castigat in fata Gabonului, scor 2-1 (1-0).

Invingatorii au marcat prin Kalaba '28 si Chamanga '62, golul invinsilor fiind reusit de Do Marcolino '83.

Clasamentul final al grupei D este urmatorul:

1. Zambia - 4 puncte (golaveraj 5-5), 2. Camerun - 4 p. (5-5), 3. Gabon - 4 p. (2-2), 4. Tunisia - 2p.

Deoarece primele trei clasate au terminat la egalitate de puncte, s-a alcatuit un clasament intre ele. Rezultatele meciurilor directe au fost: Gabon - Camerun 1-0, Gabon - Zambia 1-2, Camerun - Zambia 3-2. Numarul de puncte (3) si diferenta de golaveraj (0) fiind aceleasi, pentru departajare s-a aplicat al treilea criteriu, numarul mai mare de goluri inscrise in jocurile directe: Zambia - 4, Camerun -3, Gabon -2.

Programul sferturilor de finala este urmatorul:

Angola - Ghana, duminica, ora 18.00, la Luanda

Coasta de Fildes - Algeria, duminica, ora 21.30, la Cabinda

Egipt - Camerun, luni, ora 18.00, la Benguela

Zambia - Nigeria, luni, ora 21.30, la Lubango.

Semifinalele vor avea loc joi 28 ianuarie (Luanda, Benguela), finala mica - sambata, 30 ianuarie (Benguela), iar finala - duminica, 31 ianuarie (Luanda).