Decizia olandezilor dupa cazul "Martinovic": Meciul Ajax - Alkmaar se joaca din nou cu portile inchise! Ce sanctiuni s-au mai dat!

Ajax Amsterdam AZ Alkmaar Campionate externe
Data publicarii: Miercuri 28 Decembrie 2011, 14:15
Data actualizarii: Miercuri 28 Decembrie 2011, 14:18

Meciul Ajax Amsterdam - AZ Alkmaar, din optimile de finala ale Cupei Olandei, suspendat la 21 decembrie dupa ce un suporter l-a atacat pe portarul Esteban, se va rejuca in data de 19 ianuarie, cu portile inchise, a anuntat Federatia Olandeza de Fotbal (KNVB).

"Federatia nu vrea sa isi asume riscuri in ceea ce priveste disputarea acestui meci cu garantia ca nu vor fi probleme", se arata intr-un comunicat al forului.

Meciul Ajax Amsterdam - AZ Alkmaar, din optimile de finala ale Cupei Olandei, a fost suspendat, in 21 decembrie, la Amsterdam, dupa ce un suporter a incercat sa il loveasca pe portarul echipei oaspete. Incidentul a avut loc spre finalul primei reprize. Suporterul a intrat atunci pe teren, s-a indreptat spre Esteban alergand si a incercat sa il loveasca. Portarul a reactionat insa foarte rapid, lovindu-l el pe fan cu piciorul de doua ori. Arbitrul partidei l-a eliminat pe Esteban, ceea ce l-a infuriat pe tehnicianul Gertjan Verbeek. Antrenorul, considerand ca jucatorii sai nu se afla in siguranta, le-a cerut acestora sa plece la vestiare. Jocul a fost suspendat in minutul 37, cand Ajax Amsterdam conducea cu scorul de 1-0.

KNVB a amendat clubul Ajax Amsterdam cu suma de 10.000 de euro si a decis ca aceasta echipa sa joace un meci fara spectatori, deoarece a lasat sa intre pe teren un suporter care oricum avea interdictie de acces pe stadioane.

Gruparea are termen pana in 2 ianuarie pentru a reactiona si a propune o sanctiune alternativa.

Federatia olandeza a anulat cartonasul rosu primit de portarul Esteban.

Sursa: Mediafax