David Beckham, amenda de 1000 de dolari pentru ca a sarit la suporteri!

Data publicarii: Sambata 25 Iulie 2009, 13:57
Data actualizarii: Sambata 25 Iulie 2009, 13:58

David Beckham a fost amendat de Liga Americana de Fotbal cu 1.000 de dolari, in urma incidentului din pauza meciului amical cu AC Milan de duminica!

Pe parcursul primei reprize a partidei disputate la Los Angeles, Beckham a fost contestat de suporterii gruparii americane, care ii reproseaza ca a ales sa evolueze, sub forma de imprumut, la AC Milan, si a ratat cea mai mare parte a sezonului din MLS.

Beckham a fost huiduit de fani, iar la pauza acesta s-a indreptat spre galeria formatiei sale, i-a insultat pe fani si i-a cerut unui suporter sa coboare pe gazon, pentru "o discutie". In plus, Beckham a incercat sa treaca de o bariera de protectie, insa a fost oprit de stewarzi, la fel ca si suporterul care a coborat pe peluza.

"Ceea ce a strigat nu a fost chiar frumos, a depasit limitele si i-am spus: «trebuie sa va calmati si sa veniti sa-mi strangeti mana», si atunci a sarit pe teren", a declarat Beckham la finalul meciului incheiat la egalitate, scor 2-2.

"Jucatorii nostri nu trebuie sa se comporte intr-un mod care sa-i faca pe suporteri sa inteleaga ca pot cobori pe teren", a declarat presedintele Major League Soccer, Don Garber, pentru a justifica aceasta amenda.

David Beckham a avut parte de o primire mai putin prietenoasa la primul sau meci disputat pe arena The Home Depot Center, la revenirea la Los Angeles dupa imprumutul de cinci luni la AC Milan. Beckham a evoluat, duminica, timp de 75 de minute, in partida amicala disputata in compania echipei AC Milan, scor 2-2, iar in momentul schimbarii acesta a iesit intr-un amestec de aplauze si huiduieli.
Un grup de suporteri vehementi l-a contestat pe Beckham la fiecare atingere a balonului. De asemenea, au fost afisate mai multe bannere cu mesaje impotriva fotbalistului englez.