Back in business! Ce a făcut Mircea Lucescu în ultima etapă de campionat

Mircea Lucescu Dinamo Kiev Campionate externe Mircea Lucescu
Data publicarii: Luni 18 Septembrie 2023, 20:17
Data actualizarii: Luni 18 Septembrie 2023, 20:16

Dinamo Kiev a evoluat cu Vorskla în a șaptea etapă din primul eșalon al Ucrainei.

Echipa pregătită de Mircea Lucescu a reușit să-i învingă pe adversari cu 2-0. Cu doar patru meciuri disputate în campionat, Dinamo Kiev a urcat acum pe locul șapte cu nouă puncte.

În minutul cinci al partidei, Vladyslav Vanat i-a pasat decisiv lui Nazar Voloshyn, care l-a învins fără nicio problemă pe Pavlo Isenko și a deschis scorul în favoarea lui Dinamo Kiev.

• În minutul 20, tehnologia VAR a anulat golul lui Vanat din cauza unui ofsaid

În repriza secundă, Benito a dus scorul la 2-0, iar tabela a rămas nemodificată până la capătul celor 90 de minute și Dinamo Kiev a câștigat toate cele trei puncte în urma confruntării.

Pentru formația dirijată de Mircea Lucescu e a treia victorie în campionat. Dinamo Kiev venea după două rezultate negative din play-off-ul Conference League: 2-3 vs. Beșiktaș și 0-1 vs. Beșiktaș.

Ce obiectiv i-au trasat jucătorii lui Mircea Lucescu la Dinamo Kiev

Andriy Yarmolenko (33 de ani) se află la Dinamo Kiev din iulie 2023. Winger-ul a vorbit despre obiectivul echipei și a punctat faptul că nici măcar nu se gândește ca formația să nu câștige campionatul.

„Cred că am avut această dublă motivație pentru campionat dinainte să înceapă, pentru că sezonul trecut echipa a terminat pe locul patru. Un club precum Dinamo pur și simplu nu poate termina pe patru.

Noi toți înțelegem foarte bine asta. Prin urmare, în acuala stagiune, pur și simplu nu concepem un alt rezultat pentru noi, în afară de prima poziție”, a spus Andriy Yarmolenko, potrivit sport.ua.