România, calificată în sferturile Campionatului European Under-18! Ce rezultate au înregistrat românii

Campionatul European Under-18 de baschet baschet Baschet
Data publicarii: Joi 04 August 2022, 08:30
Data actualizarii: Joi 04 August 2022, 08:30

Naționala României U18 s-a calificat în sferturile Europeanului din Prahova.

Selecţionata României s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de baschet masculin Under-18 - Divizia B, găzduit de Prahova, după ce învins echipa Portugaliei cu scorul de 53-49 (14-18, 12-15, 15-8, 12-8), miercuri, în Sala Olimpia din Ploieşti.

România, care a debutat cu un eşec (cu Slovacia), a obţinut apoi patru victorii consecutive (cu Ungaria, Letonia, Elveţia şi Portugalia).

Lusitanii veneau după patru victorii consecutive şi au dominat prima jumătate a confruntării. Tricolorii au revenit în sfertul al treilea şi au restabilit egalitatea, iar în ultimele minute au făcut diferenţa pe tabelă.

Portugalia conducea cu 46-41 când mai erau 7 minute de joc, dar nu a mai înscris decât trei puncte până la final, în timp ce România a reuşit 12.

Cei mai buni din echipa antrenată de Cătălin Tănase au fost Tudor Şomăcescu (10 puncte), Lorenzo Diaconescu (9 p, 11 recuperări), David Antonescu (6 p, 12 rec).

De la învinşi s-au remarcat Filipe Dionisio (14 p, 7 rec), Tiago Dias (12 p, 5 rec) şi Diogo Seixas (10 p).

În celelalte meciuri din grupă, Ungaria a trecut de Elveţia cu 67-46 (la Bucov), iar Letonia a învins Slovacia cu 74-58 (la Blejoi).

În clasamentul final al Grupei C, România a ocupat primul loc, cu 9 puncte, urmată de Portugalia, 9 puncte, Letonia, 7 puncte, Ungaria, 7 puncte, Slovacia, 7 puncte, Elveţia, 6 puncte. Primele două clasate s-au calificat în sferturile de finală.

Vineri, România va înfrunta în sferturile de finală echipa Suediei, clasată pe locul secund în Grupa D.